فلومتر Flowmeter - توسعه صنعت پایدار

فلومتر Flowmeter

راهنمای خرید فلومتر

با ما در توسعه صنعت پایدار همراه باشید تا یکی از قطعات پرکاربرد در صنایع مختلف را برای شما معرفی کرده، موارد استفاده و مشخصات فنی آن را نیز برای شما شرح دهیم. توسعه صنایع مختلف امروزه در گروه توسعه زیرساخت های و بهسازی فرآینده هایی است که می توان به بهروری بیشتر و از بین رفتن کمتر مواد و انرژی انسانی منجرب شود. استفاده از ابزار استاندار و با کیفیت می تواند رشد را برای ما تضمین می کند و از آسیب های آتی جلوگیری کند. صنایع کلیدی در کشور فعالیت دارند اما نفت و گاز یکی از کلیدی ترین صنایع ده ههای اخیر می باشد، کشور ما با تکیه بر نفت و گاز خود سعی در ایجاد رفاه و تحقق مسیری در ایجاد توسعه شهروندان خود و رشد داشته است از طرفی نیز برای استفاده بهینه از این مواد نیاز به قطعات و سیستم های توسعه یافته با اخرین تکنولوژی های روز دنیا می باشد، پالایشگاه های ما نیاز متعدد به ابزارها و قطعات صنعتی دارد که بتوان مواد خام را با بهترین کیفیت پالایش کند و محصول نهایی با کیفیت را در اختیار شرکت های داخلی و خارجی مصرف کننده قرار دهد تا بتوانند بازار خود را در مقابل رقبا و هلدینگ های چند ملیتی حفظ نمایند. البته تهیه این ابزار و وسایل صنعتی نیاز به تخصص و شناخت مناسبی دارد. ابزار دقیقی که می تواند تاثیر بسزایی در دراز مدت بر روی سرنوشت این صنعت ملی داشته باشد. در صورتی که نیاز به مشاوره رایگان دارید، کارشناسان ما در توسعه صنعت پایدار منتظر تماس شما هستند.

فلومتر یا دبی سنج چیست؟

به شکلی ساده می توان گفت دبی سنج یا فلومتر وسیله ای است که می تواند حجم مواد عبوری را نسبت به زمان اندازه گیری نماید. این قطعه صنعتی در بیشتر صنایع کاربرد دارد از جمله صنایع نفت و پتروشیمی به جهت جریان عبوری مواد سیالی مانند نفت و گاز، از طرفی اهمیت بالای جرم مواد مصرفی و میزان کل فلو به جهت ملاحظات ترکیبی مواد و مالی مواد مصرفی در فروش و خرید حجم بسیار حائز اهمیت می باشد و می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی مراحل مختلف پالایش داشته باشد.اما تکنیک ها و روش های مختلفی برای اندازه گیری دبی وجود دارد که به موارد مختللفی مانند ساختار فیزیکی و شیمیایی مواد یا سیال، تغییرات آب و هوایی، جنس لوله و شرایط فیزیکی ماده مانند میزان خورندگی سیال بستگی دارد و در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

  • اندازه گیری جریان به روش مثبت

  • اندازه گیری جریان به روش توربینی

  • انازه گیری جریان به روش ونتوری

  • اندازه گیری جریان به روش مغناطیسی

  • اندازه گیری جریان به روش ورتکس

  • اندزه گیری جریان به روش فلومتر مخصوص کانال های باز

  • اندازه گیری جریان به روش پیتوت

  • اندازه گیری جریان به روش اوریفیس پیلت

شرایط فیزیکی و شیمیایی سیال

باید گفت که تمام شرایط فیزیکی و شیمیایی سیال مانند فشار، دما، چگالی، افت فشار مجاز و فشار بخار در حداکثر دمای کاری و تغییرات این مشخصات در شرایط مختلف باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد ملاحظاتی که می تواند ایمنی و پایداری را برای سیستم و مجموعه تضمین کند. یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب فلومتر مناسب، تعیین دامنه مورد نیاز به جهت اندازه گیری می باشد. بدین منظور که باید میزان حداکثری و حداقلی میزان جریان را شناخت. اما واحد اندازه گیری عامل مهم دیگر در تعیین فلومتر مناسب با کاربری مناسب می باشد در فرآیندهای صنعتی تراکم پذیری سیال و تغییرات دمای سیال از عواملی هستند که چگالی سیال را تغییر می دهند و اشتباه در اندازه گیری می تواند منجر به اتلاف منابع و هزینه های صرف شده گردد. پس از بررسی تمام این موارد ذکر شده و مطالعه دقیق شرایط محیطی نوبت به انتخاب نوع فلومتر براساس منطق و شیوه اندازه گیری می رسد. توسعه صنعت پایدار همراه سعی بر آن دارد که با مشاوره دقیق بهینه ترین گزینه را در اختیار مشتریان خود قرار دهد، رضایت مشتریان گواه این مدعاست.

راهنمای خرید فلومتر

راهنمای خرید فلومتر – توسعه صنعت پایدار

فلومتر توربینی و کاربری آن

شاید شاخصه اصلی این فلومتر مکانیزم ساده آن باشد، فلومتر توربینی همانطور که از اسم آن مشخص است از یک توربین با پرده های مشخص ساخته شده است در کنار یک سنسور که با هر گردش توربین در اثر جریان عبوری ماده، فلو تعدادی پالس ایجاد می کند که با کالیبره دستگاه و بر معیار فلو و تعداد پالس تولید شده میزان فلومتر بدست می آید. از مزیت های برتری این فلومتر می توان به کارایی بالا و نگهداری آسان آن اشاره کرد. کاربرد این ابزار به سبب اطمینان و صرفه اقتصادی در سراسر جهان بالا است. از طرف دیگر توربین ها به کار رفته با ارائه وضوح پالس با فرکانس بالا، میزان عدم اطمینان از اندازه گیری را به مقدار قابل ملاحظه ای به حداقل می رساند تا نرخ دقیق تری را به اپراتور نمایش دهد.

Pitot Tube  به چه منظور استفاده می شود؟

برای اندازه گیری میزان دبی سیالات گازی خصوصا هوا در مقدار کم معمولا از این روش استفاده می شود، مزیت روش پیتوت تیوب این است که در صورت ایجاد جریان هوا در یک سر لوله فشار آن نقطه از فشار خود لوله کمتر می شود.

فلومتر مغناطیسی و کاربرد آن

از این فلومترها عموما در بخش های آب و صنایع غذایی استفاده می شود، می توان گفت این فلومتر برای مواد سیال که دارای خاصیت الکتریکی هستند مناسب است به عنوان نمونه مایعاتی همچون آب، مواد قلیایی و اسیدها … همچنیندر صنایع معدنی که نیازمند اندازه گیری دبی دوغاب خورنده و مخلوط شن و اب می باشد از فلومتر مغناطیسی استفاده می شود، روش کار این فلومتر برمبنای قانون القای فارادی است.

فلومتر ورتکس و کاربرد آن

از این فلومتر برای اندازه گیری دبی حجمی گازها و بخار و مایعات استفاده می شود، برای طراحی این فلومتر  از فرضیه کاربردی استفاده شده است که اولین بار ریاضی دان مجارستانی به نام “فون کارمان” مطرح کرده است.  براساس این فرضیه زمانی که مانعی بر سر راه جریان قرار می گیرد به طور پیوسته، گردابه هایی تشکیل می شوند. فرکانس تشکیل این گردابه ها ارتباط مستقیمی با اندازه و شکل آن مانع دارد.

فلومتر چیست

فلومتر چیست – توسعه صنعت پایدار

فلومتر های جابجایی مثبت و کاربرد آن

از این فلومترها در انتقال مایعات مانند بنزین، روغن وسیالات هیدرولیکی استفاده می شود. فلومترهای جابجایی مثبت یا فلومتر PD جریان حجمی پر شده مایع را هنگام رسیدن به قسمت هد و بازگشت مجدد آن را اندازه گیری می کند. این فلومترها ، شدت جریان واقعی هر سیال را اندازه گیری می کنند و در نهایت آن را به صورت شدت جریان گزارش می کنند، به طوری که می توان گفت خروجی بدست آمده به طور مستقیم با حجم عبوری از محل مورد نظر دارای ارتباط است. از بهترین نمونه های موجود در بازار می توان به انواع فلومتر دنده ای، فلومتر پیستونی ، فلومتر روتاری اشاره کرد که از بهترین فلومترهای نوع خود محسوب می شوند.

در آخر باید دوباره به نکات اولیه برگردیم، باید بدانیم که برای انتخاب فلومتر به تمام نکات مهم مانند دقت این وسیله، هزینه، دامنه جریان، طول عمر و نگهداری توجه کنیم در اصل ما نمی توانیم یک فلومتر را تنها به سبب اسم آن خریداری کنیم و همانطور که گفته شد انواع مختلفی از این ابزار در بازار وجود دارد و جنس صنایع تاثیر به سزایی در انتخاب ما دارد برای مثال صنایع غذایی با صنایع پتروشیمی، همکاران ما با تجربه سال ها کار در این حوزه برای مشورت و بهترین انتخاب همواره همراه شما هستند تا بتوانید خرید مناسبی را از بهترین برندهای صنعتی دنیا داشته باشید، کافی است برای ارتباط با ما تماس بگیرید.