فلومتر یا دبی سنج ابزار دقیقی است که حجم یا جرم عبوری سیالات مایع و یا گاز از لوله را اندازه گیری می کند. درواقع فلومتر میزان جریان خطی، غیر خطی، و جریان جرمی یا حجمی یک مایع یا یک گاز را اندازه می گیرد. فلومتر دارای نام های مختلفی مثل نمایشگر یا نشانگر دبی، جریان یا فلو، دبی سنج، سنسور دبی می باشد. فلومتر و فلو ترانسمیتر هر دو در گزارش شدت جریان عبوری از یک منطقه خاص از سیستم لوله کشی و فرایند جریان کاربرد داشته و برای گزارش سرعت جریان استفاده می گردند. از این ابزار معمولا در پالایشگاه ها، آزمایشگاه ها، خط های تولید و تجهیزات نظامی استفاده می شود. عملکرد و گزارش نهایی فلومتر در حوزه های مختلف صنعتی نظیر حوزه نفت و پالایشگاه اهمیت بسیار زیادی دارد. در اصل، میزان جریان عبوری یک سیال از یک سیستم لوله کشی می تواند به شکل مستقیم و یا غیرمستقیم برای محاسبات گوناگون به کار برود. اکثر فلومترها دارای سه قسمت هستند: دستگاه اولیه، مبدل و یک فرستنده. کار مبدل حس کردن مایع عبوری از دستگاه اولیه است. بعد، سیگنال خام از مبدل، توسط فرستنده به داده‌های قابل استفاده تبدیل می‌شود. یک فلومتر امکان دارد از یک یا چند دستگاه فرعی فیزیکی تشکیل شده باشد زیرا این اجزا در بیشتر وقت ها با هم ترکیب می‌شوند. برای خرید فلومتر با همکاران ما در توسعه صنعت پایدار تماس حاصل نمائید.

 

خرید فلومتر

توسعه صنایع مختلف امروزه در گروه توسعه زیرساخت های و بهسازی فرآینده هایی است که می توان به بهروری بیشتر و از بین رفتن کمتر مواد و انرژی انسانی منجرب شود. استفاده از ابزار دقیق استاندار و با کیفیت می تواند رشد را برای ما تضمین می کند و از آسیب های آتی جلوگیری کند. صنایع کلیدی در کشور فعالیت دارند اما نفت و گاز یکی از کلیدی ترین صنایع ده ههای اخیر می باشد، کشور ما با تکیه بر نفت و گاز خود سعی در ایجاد رفاه و تحقق مسیری در ایجاد توسعه شهروندان خود و رشد داشته است از طرفی نیز برای استفاده بهینه از این مواد نیاز به قطعات و سیستم های توسعه یافته با اخرین تکنولوژی های روز دنیا می باشد، پالایشگاه های ما نیاز متعدد به ابزارها و قطعات صنعتی دارد که بتوان مواد خام را با بهترین کیفیت پالایش کند و محصول نهایی با کیفیت را در اختیار شرکت های داخلی و خارجی مصرف کننده قرار دهد تا بتوانند بازار خود را در مقابل رقبا و هلدینگ های چند ملیتی حفظ نمایند. البته تهیه این ابزار و وسایل صنعتی نیاز به تخصص و شناخت مناسبی دارد. ابزار دقیقی که می تواند تاثیر بسزایی در دراز مدت بر روی سرنوشت این صنعت ملی داشته باشد.

فلومتر اندرس هاوزر

فلومتر اندرس هاوزر

فلومتر اندرس هاوزر یکی از بهترین و با کیفیت ترین فلومتر ها و فلوترانسمیتر های موجود در بازار ایران است که در صنایع مختلفی مانند پالایشگاه ها استفاده می شود.. مهندسین از فلومتر ها برای طراحی سیستم ها در صنایع مختلف استفاده میکنند. فلومتر در ایران با نام دبی سنج نیز شناخته میشود که فلومتر اندرس هاوزر یکی از پرکاربردترین آنهاست.

فلومتر روزمونت

فلومتر روزمونت

فلومتر روزمونت که فلو ترانسمیتر نیز نامیده می شود، یکی از دهها محصول با کیفیت شرکت رزمونت میباشد. flowmeter rosemount یا دبی سنج لبزاری برای اندازه گیری حجم مواد عبوری نسبت به زمان است. مطلع بودن از میزان جریان عبوری سیالات مثل گاز یا نفت در اغلب صنایع و به ویژه در صنعت پتروشیمی و نفت دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد.

فلومتر کرونه

فلومتر کرونه

فلومتر کرونه یکی از ابزار سنجش دقیق است که از داده های آن برای کنترل نشتی سیال در لوله ها استفاده میشود. ویژگی دیگر فلومترهای کرونه قیمت مناسب آنها است که یک مزیت محسوب میشود. فلومتر های کرونه ازانواع مختلف روش های سنجش جریان سیال استفاده میکنند و یکی از بهترین انتخاب ها هستند.

فلومتر ABB

فلومتر ABB

فلومتر ABB یکی از بهترین فلومترهای موجود در بازار ایران برای اندازه گیری جریان است. فلومترهای ، ABB طیف وسیعی از خطوط تولید محصول EMF را با توجه به نیازهای مشتریان خود پاسخگویی میکنند. از جمله پرفروش ترین مدل های دبی سنج ABB میتوان به فلومترSwirl Master FSS430 اشاره کرد. از فلومتر ABB میتوان در محیط های مختلف برای اندازه گیری دقیق جریان مایعات، گازها و بخار در طیف وسیعی از دما استفاده کرد. فروشگاه توسعه صنعت پایدار نماینده فروش ABB در تهران و شهرستان ها میباشد

فلومتر یوکوگاوا

فلومتر یوکوگاوا

فلومتر یوکوگاوا با استفاده از تکنولوژی پیشرفته خود در ژاپن جز اولین فلومتر های حلقه ای است که در بازار جهانی عرضه شده است. هم اکنون فلومتر شرکت یوکوگاوا با کارایی بسیار بیشتر و با تغییراتی جهت کارکرد بهتر موجود شده است .

فلومتر زیمنس

فلومتر زیمنس

فلومتر زیمنس در برابر ضربه و مواد خورنده بسیار مقاوم است. و همچنین باطری آن تا حدود ۶ سال تقویت شده است. برای اتصال هرچه آسانتر، دو خروجی گالوانیزه جدا در نظر گرفته شده تا به راحتی بتوانید آن را به محل مورد نظر متصل کنید.

مس فلومتر

مس فلومتر

مس فلومتر یا فلومتر جرمی در معنای لغوی به معنی جریان سنج جرمی است. همچنین خرید فلومتر یکی از مهم ترین و پرچالش ترین فرایند ها در صنایع مختلف است ، زیرا یکی از مهم ترین کارها اندازه گیری جریان سیالات در لوله ها است. مس فلومتر (mass flow metr) یا جریان سنج جرمی حرارتی ، میزان جرم گاز را بر اساس انتقال حرارت جابجایی سطح گرم شده به سیال جاری در یک زمان مشخص را اندازه گیری می کند.

فلومتر صنایع غذایی

فلومتر صنایع غذایی

فلومتر صنایع غذایی همانطور که از نامش پیداست، در صنابع غذایی و لبنی کاربرد دارد. اکثر مردم در تابستان به خاطر هوای فوق العاده گرم ، از بستنی که خنک هست استفاده میکنند . انجمن بین المللی غذاهای لبنی اعلام کرد که در سال چیزی حدود ۷ میلیارد گالن بستنی و سایر میان وعده های سرد و یخ زده که به بستنی مرتبط هستند در تمام جهان تولید میشود. بیشترین میزان تولید آن در فصل تابستان هست.

فلومتر کوریولیس

فلومتر کوریولیس

فلومتر کوریولیس به علت دقت بالا و کیفیت باالایی که دارد یکی از محبوب ترین فلومتر ها برای کسانی میباشد که قصد دارند شدت جریان سیالات مختلف را اندازه گیری کنند. ساختار کلی این فلومتر بر اساس مقوله کوریولیس میباشد. اساس مقوله کوریولیس بر اساس قانون دوم حرکت نیوتن است . علمکرد این دبی سنج به این گونه است که دو لوله با کمک سیم پیچ به نوسان در میایند و سیال از داخل این لوله ها عبور میکند

فلومتر مغناطیسی

فلومتر مغناطیسی

فلومتر مغناطیسی جزو یکی از انعطاف پذیر ترین و پرکاربرد ترین انواع فلومترها است. فلومتر مغناطیسی بر اساس قانون الکترومغناطیسی فارادی کار میکند ، زمانی که یک میله فلزی در یک میدان مغناطیسی حرکت کند این حرکت میله باعث ایجاد ولتاژ الکتریکی میشود. فلومتر مغناطیسی جزو جریان سنج های حجمی است و در آن هیچ قسمت متحرکی وجود ندارد .
فلومتر ورتکس

فلومتر ورتکس

فلومتر ورتکس اولین بار توسط دانشمندی به نام Theodore von Kármán کشف شده است. اساس کار این دبی سنج بر مبنای یک پدیده که در دینامیک سیالات به وجود می اید کار میکند. کنتور های چرخشی گرداب سرعت مایع را با استفاده از یک اصل مشخص که به افتخار دانشمند آن به ان اصل von Kármán گفته میشود اندازه گیری میکند .

فلومتر آب

فلومتر آب

فلومتر آب برای اندازه گیری مقدار حجم آبی که در ساختمان ها، صنایع مختلف و یا انتقال داده میشوند استفاده میکنیم. آب مورد نیاز مردم و دفاتری که وجود دارند از طریق سیستم آب رسانی عمومی به شهر ها و روستاها انتقال داده میشود ، برای اینکه بتوانیم میزان آبی که مصرف میشود و سرعت جریان این آب را اندازه گیری بکنیم باید از کنتور استفاده کنیم.

فلومتر التراسونیک

فلومتر التراسونیک

فلومتر التراسونیک به منظور تعیین سرعت سیال جریان در یک لوله از امواج صوتی است استفاده کنیم . ممکن است در بعضی مواقع جریان وجود نداشته باشد ، در این زمان این دبی سنج فرکانس امواج التراسونیک را به یک لوله انتقال میدهد و برگشت آن نسبت به مایعی که درون سیال است ، یکسان میباشد. به علت تاثیری که داپلر در زمان جریان میگذارد ، فرکانس موج بازتاب شده متفاوت میباشد.

فلومتر یا دبی سنج چیست؟

به شکلی ساده می توان گفت دبی سنج یا فلومتر وسیله ای است که می تواند حجم مواد عبوری را نسبت به زمان اندازه گیری نماید. این قطعه صنعتی در بیشتر صنایع کاربرد دارد از جمله صنایع نفت و پتروشیمی به جهت جریان عبوری مواد سیالی مانند نفت و گاز، از طرفی اهمیت بالای جرم مواد مصرفی و میزان کل فلو به جهت ملاحظات ترکیبی مواد و مالی مواد مصرفی در فروش و خرید حجم بسیار حائز اهمیت می باشد و می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی مراحل مختلف پالایش داشته باشد.اما تکنیک ها و روش های مختلفی برای اندازه گیری دبی وجود دارد که به موارد مختللفی مانند ساختار فیزیکی و شیمیایی مواد یا سیال، تغییرات آب و هوایی، جنس لوله و شرایط فیزیکی ماده مانند میزان خورندگی سیال بستگی دارد و در خرید فلومتر بسیار حائز اهمیت است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

  • اندازه گیری جریان به روش مثبت

  • اندازه گیری جریان به روش توربینی

  • انازه گیری جریان به روش ونتوری

  • اندازه گیری جریان به روش مغناطیسی

  • اندازه گیری جریان به روش ورتکس

  • اندزه گیری جریان به روش فلومتر مخصوص کانال های باز

  • اندازه گیری جریان به روش پیتوت

  • اندازه گیری جریان به روش اوریفیس پیلت

شرایط فیزیکی و شیمیایی سیال

باید گفت که تمام شرایط فیزیکی و شیمیایی سیال مانند فشار، دما، چگالی، افت فشار مجاز و فشار بخار در حداکثر دمای کاری و تغییرات این مشخصات در شرایط مختلف باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد ملاحظاتی که می تواند ایمنی و پایداری را برای سیستم و مجموعه تضمین کند. یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب فلومتر مناسب، تعیین دامنه مورد نیاز به جهت اندازه گیری می باشد. بدین منظور که باید میزان حداکثری و حداقلی میزان جریان را شناخت. اما واحد اندازه گیری عامل مهم دیگر در تعیین فلومتر مناسب با کاربری مناسب می باشد در فرآیندهای صنعتی تراکم پذیری سیال و تغییرات دمای سیال از عواملی هستند که چگالی سیال را تغییر می دهند و اشتباه در اندازه گیری می تواند منجر به اتلاف منابع و هزینه های صرف شده گردد. پس از بررسی تمام این موارد ذکر شده و مطالعه دقیق شرایط محیطی نوبت به انتخاب نوع فلومتر براساس منطق و شیوه اندازه گیری می رسد. توسعه صنعت پایدار همراه سعی بر آن دارد که با مشاوره دقیق بهینه ترین گزینه را در اختیار مشتریان خود قرار دهد، رضایت مشتریان گواه این مدعاست.

فلومتر توربینی و کاربری آن

شاید شاخصه اصلی این فلومتر مکانیزم ساده آن باشد، فلومتر توربینی همانطور که از اسم آن مشخص است از یک توربین با پرده های مشخص ساخته شده است در کنار یک سنسور که با هر گردش توربین در اثر جریان عبوری ماده، فلو تعدادی پالس ایجاد می کند که با کالیبره دستگاه و بر معیار فلو و تعداد پالس تولید شده میزان فلومتر بدست می آید. از مزیت های برتری این فلومتر می توان به کارایی بالا و نگهداری آسان آن اشاره کرد. کاربرد این ابزار به سبب اطمینان و صرفه اقتصادی در سراسر جهان بالا است. از طرف دیگر توربین ها به کار رفته با ارائه وضوح پالس با فرکانس بالا، میزان عدم اطمینان از اندازه گیری را به مقدار قابل ملاحظه ای به حداقل می رساند تا نرخ دقیق تری را به اپراتور نمایش دهد.

Pitot Tube  به چه منظور استفاده می شود؟

برای اندازه گیری میزان دبی سیالات گازی خصوصا هوا در مقدار کم معمولا از این روش استفاده می شود، مزیت روش پیتوت تیوب این است که در صورت ایجاد جریان هوا در یک سر لوله فشار آن نقطه از فشار خود لوله کمتر می شود.

فلومتر مغناطیسی و کاربرد آن

از این فلومترها عموما در بخش های آب و صنایع غذایی استفاده می شود، می توان گفت این فلومتر برای مواد سیال که دارای خاصیت الکتریکی هستند مناسب است به عنوان نمونه مایعاتی همچون آب، مواد قلیایی و اسیدها … همچنیندر صنایع معدنی که نیازمند اندازه گیری دبی دوغاب خورنده و مخلوط شن و اب می باشد از فلومتر مغناطیسی استفاده می شود، روش کار این فلومتر برمبنای قانون القای فارادی است.

فلومتر ورتکس و کاربرد آن

از این فلومتر برای اندازه گیری دبی حجمی گازها و بخار و مایعات استفاده می شود، برای طراحی این فلومتر  از فرضیه کاربردی استفاده شده است که اولین بار ریاضی دان مجارستانی به نام “فون کارمان” مطرح کرده است.  براساس این فرضیه زمانی که مانعی بر سر راه جریان قرار می گیرد به طور پیوسته، گردابه هایی تشکیل می شوند. فرکانس تشکیل این گردابه ها ارتباط مستقیمی با اندازه و شکل آن مانع دارد.

 

فلومتر های جابجایی مثبت و کاربرد آن

از این فلومترها در انتقال مایعات مانند بنزین، روغن وسیالات هیدرولیکی استفاده می شود. فلومترهای جابجایی مثبت یا فلومتر PD جریان حجمی پر شده مایع را هنگام رسیدن به قسمت هد و بازگشت مجدد آن را اندازه گیری می کند. این فلومترها ، شدت جریان واقعی هر سیال را اندازه گیری می کنند و در نهایت آن را به صورت شدت جریان گزارش می کنند، به طوری که می توان گفت خروجی بدست آمده به طور مستقیم با حجم عبوری از محل مورد نظر دارای ارتباط است. از بهترین نمونه های موجود در بازار می توان به انواع فلومتر دنده ای، فلومتر پیستونی ، فلومتر روتاری اشاره کرد که از بهترین فلومترهای نوع خود محسوب می شوند.

در آخر باید دوباره به نکات اولیه برگردیم، باید بدانیم که برای خرید فلومتر به تمام نکات مهم مانند دقت این وسیله، هزینه، دامنه جریان، طول عمر و نگهداری توجه کنیم در اصل ما نمی توانیم یک فلومتر را تنها به سبب اسم آن خریداری کنیم و همانطور که گفته شد انواع مختلفی از این ابزار در بازار وجود دارد و جنس صنایع تاثیر به سزایی در انتخاب ما دارد برای مثال صنایع غذایی با صنایع پتروشیمی، همکاران ما با تجربه سال ها کار در این حوزه برای مشورت و بهترین انتخاب همواره همراه شما هستند تا بتوانید خرید مناسبی را از بهترین برندهای صنعتی دنیا داشته باشید، کافی است برای ارتباط با ما تماس بگیرید.