چک ولو چیست ؟

چک ولو یکی از ابزارهایی میباشد که اکثرا در لوله کشی ها از آن استفاده میشود اما شاید کمتر کسانی حتی اسم آن را شنیده باشند. این ابزار نام های دیگری هم دارد : شیر یک طرفه یا شیر برگشتی. با توجه به این نکته که شاید خیلیا این دستگاه را نشناسند ، استفاده نکردن از آن خصوصا در لوله کشی هایی که پمپ دارند ، اهمیت بالایی دارد. کار اصلی این دستگاه این است که بدون کمک گرفتن از چیزی ، نمیگذارد آبی که جریان دارد دوباره به مسیر اولیه بازگردد. 
اگر بخواهیم به اهمیت این دستگاه پی ببریم ، فرض کنید در یک روز در آپارتمان ، ما باید آب را به تمامی آپارتمان هایی که وجود دارند برسانیم ، حال فرض کنید پمپ آب ما خراب شود یا دچار مشکل شود ، اگر ما شیر یک طرفه نداشته باشیم ، بلافاصله جریان آب برعکس میشود و ما اگر بخواهیم این آب را برای طبقات بالا بفرستیم ، باید از انرژی بسیار زیادی استفاده کنیم ، در حالی که اگر ما از شیر یک طرفه یا چک ولو استفاده کنیم ، با توجه به سیستمی که در این شیر به کار رفته ، از بازگشت دوباره آب جلوگیری میکند، پس اهمیت استفاده از آن را تا حدودی متوجه شدیم. این شیر ها دارای جنس های متفاوتی هستند که با متریال برنج ، آلومینیوم و .. در بازار عرصه می شود.

چک ولوخرید چک ولو

با توجه به اینکه چک ولو ها دارای اندازه های متفاوتی هستند و هرکدام از آن ها برای یک لوله خاص ساخته شده است ، موقع خرید باید دقت داشته باشیم که چک ولو که میخواهیم بخریم اندازه آن با لوله ما یکی باشد ، نکته دوم دقت داشتن به استحکام آن میباشد که باید به توجه به فشار سیال آن را انتخاب کنیم. زیرا اگر فشار بیش از حد باشد ، باعث از درست عمل نکردن چک ولو میشود. تمام نکاتی که گفتیم در قیمت نهایی آن تاثیر گذار میباشد، یعنی اندازه آن و یا نوع استحکام آن در قیمت نهایی آن تاثیر گذار میباشد. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت و پیدا کردن محصول مورد نظر ، با کارشناسان توسعه صنعت پایدار در ارتباط باشید.

طرز کار شیر یک طرفه

عملکرد این شیر ها تا حدود زیادی خودکار میباشد و هیچ چیز خارجی در آن دخالت ندارد ، در اصل این شیر یک شیر یک طرفه میباشد که برای عبور جریان فقط از یک طرف این اجازه را میدهد و اگر این جریان از یک طرف برود و بخواهد از طرف دیگری بازگردد ، این شیر جلوی عبور این جریان را خواهد گرفت. در کل میتوانیم بگوییم که در لوله ها یا مخازنی که در آن ها ، از شیر یک طرفه استفاده کردیم هیچوقت لوله یا مخزن ما بدون آب نمیماند و همیشه درون آن ها آب وجود دارد.

کاربرد های شیر یک طرفه

یکی از ویژگی هایی که این دستگاه دارد این است که از آن میتوانیم علاوه بر استفاده در لوله کشی آپارتمان ها ، در صنایع دیگر نیز استفاده کنیم . در اصل میتوان گفت در هرجایی که پمپ وجود داشته باشد و از طرفی جریان سیال ما باید قطع شود ، میتوانیم از این شیر استفاده کنیم. یک نکته خیلی مهم در رابطه با کاربرد آن این است که میتوانیم از آن برای جامدات و گاز ها نیز استفاده کنیم و صرفا برای مایعات درست نشده است. 
در پروژه های صنعتی مثل هواپیما ها نیز این شیر کاربرد دارد.