چک ولو چیست ؟

شیر یکطرفه (چک ولو) که به آن شیر برگشتی نیز گفته می شود، وسیله ای است که به سیالات امکان می دهد تا تنها در یک مسیر حرکت کنند و اجازه نمی دهد تا در جهت معکوس در خطوط لوله حرکت نمایند. در اصل، هدف اصلی این شیر جلوگیری از جریان برگشتی در سیستم است. شیر یکطرفه به صورت خودکار عمل می کند، یعنی هیچ دسته شیر مانندی در بیرون از آن برای باز و بسته کردن شیر وجود ندارد. ساختار چک ولو شامل بدنه، کاور، دیسک، پین لولا و حلقه سیت می باشد. شیر یکطرفه دارای دو دهانه است، یک دهانه آن ورودی و دهانه دیگر آن خروجی می باشد. این وسیله با متریال هایی مثل برنج، چدن، فولاد، استیل، نیکل، آلومینیوم، برنز و انواع آلیاژ لاستیکی و پلاستیکی عرضه می شود. استفاده از چک ولو به خصوص در مورد پمپ‌ها و کمپرسورها ضروری و با اهمیت است، به این دلیل که برگشت جریان می‌تواند به تجهیزات داخلی آسیب وارد کرده و باعث از کار افتادن غیرضروری سیستم شود و یا در موارد شدیدتر منجر به تعطیلی کامل کارخانه گردد. برای خرید شیر یکطرفه (چک ولو) و یا استعلام قیمت با کارشناسان ما در توسعه صنعت پایدار تماس حاصل نمائید.

 

خرید چک ولو

با توجه به اینکه چک ولو ها دارای اندازه های متفاوتی هستند و هرکدام از آن ها برای یک لوله خاص ساخته شده است ، موقع خرید باید دقت داشته باشیم که چک ولو که میخواهیم بخریم اندازه آن با لوله ما یکی باشد ، نکته دوم دقت داشتن به استحکام آن میباشد که باید به توجه به فشار سیال آن را انتخاب کنیم. زیرا اگر فشار بیش از حد باشد ، باعث از درست عمل نکردن چک ولو میشود. تمام نکاتی که گفتیم در قیمت نهایی آن تاثیر گذار میباشد، یعنی اندازه آن و یا نوع استحکام آن در قیمت نهایی آن تاثیر گذار میباشد. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت و پیدا کردن محصول مورد نظر ، با کارشناسان توسعه صنعت پایدار در ارتباط باشید.

طرز کار شیر یک طرفه

عملکرد این شیر ها تا حدود زیادی خودکار میباشد و هیچ چیز خارجی در آن دخالت ندارد ، در اصل این شیر یک شیر یک طرفه میباشد که برای عبور جریان فقط از یک طرف این اجازه را میدهد و اگر این جریان از یک طرف برود و بخواهد از طرف دیگری بازگردد ، این شیر جلوی عبور این جریان را خواهد گرفت. در کل میتوانیم بگوییم که در لوله ها یا مخازنی که در آن ها ، از شیر یک طرفه استفاده کردیم هیچوقت لوله یا مخزن ما بدون آب نمیماند و همیشه درون آن ها آب وجود دارد.

کاربرد های شیر یک طرفه

یکی از ویژگی هایی که این دستگاه دارد این است که از آن میتوانیم علاوه بر استفاده در لوله کشی آپارتمان ها ، در صنایع دیگر نیز استفاده کنیم . در اصل میتوان گفت در هرجایی که پمپ وجود داشته باشد و از طرفی جریان سیال ما باید قطع شود ، میتوانیم از این شیر استفاده کنیم. یک نکته خیلی مهم در رابطه با کاربرد آن این است که میتوانیم از آن برای جامدات و گاز ها نیز استفاده کنیم و صرفا برای مایعات درست نشده است. 
در پروژه های صنعتی مثل هواپیما ها نیز این شیر کاربرد دارد.