سوئیچ سطح چیست؟

سوئیچ سطح (لول سوئیچ) یکی از ابزارهای بسیار کاربردی در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز است که در مخازن مختلف به کار می رود. مهم ترین کار سوئیچ سطح، سنجیدن ارتفاع مایعات یا محتوای مخازن و کنترل آنها با قطع و وصل کردن جریان ورودی و خروجی مواد به محیط مخزن است. بیشتر اوقات می بایست سطح مخازن در سیستم های مخازن صنعتی و تجاری به طور مستمر کنترل شوند. سطح داخل مخازن را می توان به وسیله ی سنسورهای سطح مختلف و سطح سنج‌ها کنترل کرد. سوئیچ سطح دارای انواع مختلفی نظیر، خازنی، القایی، دیافراگمی، شناوری یا فلوتری، نوری، پره ای و… است. عمل سوئیچینگ On/Of عموما برای شروع به کار، توقف و آلارم استفاده می گردد. از این روش همراه با تجهیزات اندازه گیری، برای حفاظت از سیستم فرآیندی استفاده می کنند. برای خرید سوئیچ سطح و یا استعلام قیمت با کارشناسان ما در توسعه صنعت پایدار تماس حاصل نمائید.

افزایش جمعیت در قرن اخیر افزایش تقاضا و نیاز به کالا ها و خدمات را بیشتر کرده است، در ادامه قصد داریم تا مطابق مقاله های گذشته به معرفی یکی دیگر از محصولات و ابزارهای کاربردی و مفید در صنایع تولیدی به خصوص درحوزه غذایی و شیمیایی بپردازیم با ما در توسعه صنعت پایدار همراه باشید.تفکیک کار و تخصصی شدن آن در دو قرن اخیر و فاصله گرفتن از تولید سنتی گذشته و همچنین استفاده از وسایل و ابزار مکانیکی و حتی دستگاه های هوشمند در کنار بهبود فرآیندهای تولید و بهینه سازی مصرف مواد توانسته این نیاز را به مقدار قابل توجهی پوشش دهد. ساخته شدن قطعات دقیق و کاربردی که نیاز صنایع و شرکت های تولیدی است بسیار مهم است قطعاتی که می توانند به وسیله آن خط تولید را کنترل کرد و هدایت مواد مصرفی را اندازگیری کرد. قطعاتی که به صورت مهندسی شده طراحی و ساخته شده باشد می توانند از بسیاری حوادث و پرت و نابودی منابع و نیروی انسانی جلوگیری نماید.

 

یکی از ابزارهای کاربردی در پالایشگاه ها سوئیچ سطح (Level Switch) یا لول سوئیچ است؛ ابزاری برای اندازه گیری ارتفاع و سطح مایعات و سیالات مختلف در یک مخزن است و یا محفظه ای که امکان دسترسی و اندازه گیری آن برای اپراتور وجود ندارند یا اندازه گیری آن سخت است. این ابزار دقیق به مانند یک کنترلر بر روی مخازن سیالات همچون نفت و منابع مختلف نصب می‌شود و نسبت به تغییر ارتفاع سیالات و حتی جامدات پودری عکس العمل نشان می دهد. این ابزار ها از دو قسمت ساخته شده اند، یک قسمت آن به عنوان سطح استاندارد و قسمت دیگر نیز به طور مستقیم با سطح بالایی سیال در ارتباط است. این دو قسمت با یکدیگر در ارتباط هستند و در صورت وقوع شرایطی که باعث شود تا فاصله بین آنها از حالت استاندارد خارج شوداز طریق هشدار شروع به اطلاع رسانی میکند. با توجه به اینکه انواع مخازن مختلف در صنایع استفاده میشود، انواع مختلفی نیز از این سوئیچ های سطح نیز تولید میشود که هر کدام از آنها از روش خاصی برای اندازه گیری و اعلام هشدار استفاده میکنند.به همین دلیل می توان گفت نحوه اطلاع‌رسانی و هشدار به ما در لول سوئیچ متفاوت است. برخی از آنها صرفاً یک چراغ هشدار دهنده یا یک آژیر را روشن می‌کنند و برخی نیز به صورت هوشمندانه جریان را قطع می کنند.
همانطور که می دانید ویژگی های فیزیکی مواد با یکدیگر متفاوت است و توجه به این ویژگی ها است که انتخاب ما برای به کارگیری این مخازن در صنعت را تحت تاثیر قرار می دهد و همچنین ما با سیالاتی با ویژگی‌های متفاوت شیمیایی مواجه هستیم، به همین علت است که برای هر کدام از این سیالات نوع کاربردی از سوئیچ سطح طراحی شده باشد. از نمونه های کاربردی و رایج در بازار می توان: لول سوئیچ خازنی؛ لول سوئیچ اولتراسونیک؛ لول سوئیچ الاکلنگی، این مورد را می توان به عنوان یکی از سنتی ترین و در عین حال ارزان ترین روش معرفی کرد. روش کار استفاده شده در این نوع از سوئیچ های سطح بر اساس یک اهرم و شناور میباشد که با تغییر سطح سیال، شناور جابجا شده و در نتیجه باعث سوئیچ کردن ابزار می شود که مشابه شناور در کولرهای آبی است که تا حدود زیادی به عملکرد این سوئیچ ها نزدیک است؛ از انواع دیگر می توان به لول سوئیچ محوری کانداکتیوتی یا مقاومتی سوئیچ سطح نوری اشاره کرد این سوئیچ ها شامل یک فرستنده و گیرنده نوری می باشد و بر اساس تابش و بازتابش نور از سطح اجسام و یا عبور نور از درون سیال عمل می کنند و سوئیچ سطح مایع نوری برای تشخیص سطح بالا، کم یا متوسط در تقریبا هر مخزن، بزرگ یا کوچک مناسب است. از قابلیت های دیگر این سوئیچ ها می توان گفت که برای تشخیص نشت کاربرد دارد و و از بسیاری از حوادث می تواند پیشگیری نماید.
نوع دیگر موجود در بازار سوئیچ ارتعاشی یا دیاپازونی است که از سنسورهایی ارتعاشی با یک تیغه می باشند که تیغه با فرکانس مشخص نوسان می کند، چنانچه تیغه با سیال داخل مخزن برخورد میکند و در نتیجه ، فرکانس نوسان آن تغییر خواهد کرد، بوسیله اندازه گیری این تغییر فرکانس، سطح سیال در ارتفاع مورد نظر اندازه گیری شده و سطح نیز کنترل میشود. در بسیاری از صنایع شیمیایی و معدنی به دلیل قیمت مناسبو قیمت معقول آن استفاده می شود از دیگر مزیت های آن: نداشتن سایش و فرسایش مکانیکی، قابلیت نصب در هر محفظه ای، بدون نیاز به کالیبراسیون و مناسب برای دماهای مختلف کاری و سیالاتی که نوسانات دمایی دارند.
از جدیدترین و کاربردی ترین سوئیچ ها، سوئیچ سطح التراسونیک است که بر مبنای ارسال امواج صوتی و فراصوتی طراحی شده است. در این روش، یک دستگاه فرستنده در بالای مخزن قرار نصب میشود و امواج را به سمت سطح سیال ارسال میکند. بازتاب امواج از سمت سطح سیال به همراه سرعت رفت و برگشت آن توسط یک دستگاه آنالیز شده و در نتیجه می تواند فاصله را محاسبه کند. این سوئیچ ها به نسبت دیگر انواع بسیار گران قیمت بوده است و از دیگر مزایا دقت بالای آن را می توان ذکر کرد.
نکات کاربردی که در زمان استفاده از سوئیچ ها باید بدانیم این است که هرگونه اختلال می تواند بر روی نتایج به دلیل حساسیت دستگاه تاثیر گذارد پس باید از تکان دادن و رها کردن سوئیچ سطح خودداری کنید و نیز سوئیچ ها را نزدیک خروجی مربوط به تخلیه یا ورودی آب به منظور اجتناب از سوء عملکرد نصب نکنید. نکته مهم دیگر این است که سوئیچ سطح نباید برای مایعات حاوی ذرات آهن یا دیگر مواد مغناطیسی قوی مورد استفاده قرار گیرد.
به طور کلی همانطور که پیش تر گفته شد سوئیچ سطح برای اندازگیری سطح مایعات کاربرد دارد و استفاده از آن انعطاف بالایی را برای اپراتور به ارمغان می آورد یعنی مهندس فرآیند بدون اینکه نیازی به دسترسی مواد داشته باشد می تواند به راحتی این کار را انجام دهد. نکات بسیار مهمی در زمان انتخاب سوئیچ سطح وجود دارد که باید براساس سیستم و محیط و شرایط مواد انتخاب کرد و توجه به این فاکتورها از اهمیت بالایی برخوردار است، این ویژگی جالب در بالا بردن بازدهی یک سیستم نقش حیاتی را ایفا می کند و در زمان مشکل که زمان نقش حیاتی را دارد، توجه به این نکات است که می تواند از اخلال در سیستم به شکل کلان جلوگیری کند و از هزینه های سنگین و فاجعه جلوگیری کند. برای انتخاب ابزار نهایی کافی است با مشاوران ما در توسعه صنعت پایدار تماس بگیرید تا جزئیات و اطلاعات کاربردی را در ارتباط با سویئیچ سطح را در اختیار شما قرار دهیم و بهترین مشاور در کنار شما باشیم و با توجه به درخواست شما بهترین برندهای سوئیچ سطح را به شما معرفی کنیم برندهایی که در معتبرترین صنایع و شرکت های روز دنیا استفاده می شود. تجربه سال ها کار با بزرگترین شرکت ها و سازمان ها سرمایه است که به آن افتخار داریم و در جهت حفظ آن میبالیم.