گیج فشار Pressure Gauge چیست - توسعه صنعت پایدار

گیج فشار Pressure Gauge چیست

گیج فشار چیست؟

ما در توسعه صنعت پایدار علاوه بر توجه به این نکته سعی داریم با برترین تولید کننده های قطعات صنعتی آمریکایی و اروپایی مانند برند ویکا، ایندومات و… کار کنیم و به مشتریان خود خدمات و مشاوره کاربردی در این حوزه ارئه می دهیم..رقابت بین شرکت های صنعتی امروزه بیشتر از گذشته به چشم می آید؛ شرکت های بزرگ چند ملیتی که در مناطق مختلف دنیا خدمات و سرویس های منحصر به فردی را به مشتریان خود ارائه می دهند. در این میان کمپانی ها و شرکت های بومی برای رقابت نیاز به مزیت های رقابتی هستند تا بتوانند بر سایر رقبای خود پیروز گردند. استفاده از تکنولوژی ها جدید در کنار تحقیقات بازار یکی از موثرترین راهکارها برای رسیدن به این منظور می باشد. از طرفی حفظ و نگهداری از وسایل و تجهیزات به شکل اصولی در کنار استفاده از بهترین جنس و مواد می تواند هزینه های تحمیلی آینده را کاهش و بهروری را تا حد بالایی افزایش دهد.

یکی از حوزه هایی که ابزار و سیستم ها بیشترین تاثیر را بر روی آن دارد، صنعت گاز و نفت می باشد. استفاده از ابزارهایی کاربردی و موثر که می توان از آن بهره برد در ادامه یکی از این ابزارها یعنی گیج فشار را به تفضیل برای شما معرفی می کنیم و مشخصات یک گیج خوب را پس با ما در توسعه صنعت پایدار همراه باشید.

راهنمای خرید گیج فشار

راهنمای خرید گیج فشار – توسعه صنعت پایدار

گیج فشار که با نامهای دیگری همچون پرشر گیج، فشارسنج شناخته می شود از ابزارهای مهم برای کنترل محسوب می شود، ابزاری برای سنجش فشار موجود در محیط صنعتی یا محیط واکنش از انواع گیج فشار می توان به نمونه های عقربه ای، دیجیتالی و دیافراگی اشاره کرد و نمونه های دیگر فشارسنج که براساس کارایی و کاربرد مطرح می شود انواع استیل و برنجی آن است. اما کاربرد گیچ فشار چیست کاربردی ساده اما حیاتی که می توان از بسیاری از حوادث جلوگیری کند. ابتدا باید بدانیم که فشار یکی از کلیدی ترین عوامل تاثیرگذار بر فرآینده ها و واکنش های شیمیایی است و تغییر آن می تواند سرعت انجام واکنش را تحت تاثیر قرار دهد. پس اصالت و سلامت فشارسنچ ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

فشارسنج یا پرشرگیج

یکی از ساده ترین مثال ها برای درک کارایی پرشر گیج مثال لوله پلاستیکی است که در ادامه به طور کلی برای شما بیان می کنیم اما ابتدا باید بگوییم که این ابزار توسط فردی به نام بوردون برای بار اول طراحی شد تا اختلاف فشار  مواد را در محیط های همچون مخازن که دسترسی به آن مشکل هست را به ما نشان دهد، مخزن های دفن شده در زیر زمین یا زیر دریا؛ این فشارسنج ها به طور کلی مانند عقربه هابی ساعت هستند و حرکت عقربه هابی آن تحت تاثیر فشار اعمال شده بر روی آن و گزارش آن براساس نوع آن به صورت آنالوگ و دیجیتال می باشد. به طور کلی می توان گفت که این ابزارها از یک قسمت حسگر و یک قسمت نشانگر استفاده شده است که تغییرات فشار مخزن را به یک عدد می رساند که می توان آن رابه عنوان تغییرات فشار  گزارش کنیم. به این ترتیب می توان از پرشرگیج برای اندازه گیری فشار یک نقطه نسبت به حالت استاندار و مبنا استفاده کرد.

نحوه کار پرشر گیج

خوب ابتدا لوله پلاستیکی را در نظر بگیرید اگر این لوله را به شیر آب وصل کنیم لوله از حالت خوابیده خود خارج می شود و با فشار بیشتر آب لوله یا شلنگ به صورت عمودی یا افقی باقی می ماند و همان حالت را حفظ می کند به طور کلی این همان فرآیندی است که در فشارسنج به کار رفته است پس از اتصال پرشر گیج به مخزن به وسیله یک سیستم وله کشی اگر فشار محیط کم باشد، عقربه های دستگاه بر روی فشار کم باقی می ماند و در زمانی که فشار محیط مخزن افزایش پیدا کند، عقربه به سمت اعداد بالاتر می رود. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که هر فشارسنج ظرفیت محدود فشاری دارد و در فشار بالاتر از نورم خود دچار مشکل و اختلال می شود.

 

ساختمان بدنه پرشر گیج

همانطور که گفتیم طراحی اولیه این وسیله توسط بوردون صورت گرفت اگرچه طراحی اولیه بسیار ساده و ابتدایی بود اما تاثیر شگرفی در پیشرفت این حوزه بوجود آورد. این سیستم بعدها براساس سیستم استاندارد فشاری عددگذاری شد و به عنوان نسل اولیه پرشرگیج معرفی شد. پرشر گیج های دیافراگی اگرچه با گیج های فشاری تفاضلی با سیستم های متفاوتی طراحی شده اند، اما به طور کلی طراحی آن ها براساس طرح بوردون بوده است.

زراحی بوردون بدین صورت است که بوردون یک لوله C شکل از جنس برنز، مس، فولادضد زنگ و نیکل ساخت این لوله انعطاف پذیری نسبتا مناسبی داشت که انتهای آن بسته بود اما انتهای این لوله به یک اهرم دندانه ای متصل به یک عقربه وصل شده بود که با حرکت لوله C شکل، امکان حرکت عقربه نیز فراهم می شد. بوردون متوجه شد که به هنگام دمیدن در داخل این لوله یا وصل کردن آن به شیر آب، خمیدگی لوله کمتر شده و کم کم بافت آن باز می شود و عقربه به سمت راست حرکت می کند.

دسته بندی گیج فشار

انواع مختلف گیج های فشار براساس به کارگیری  نوع کار و نیاز صنعت ها طراحی می شود اگرچه پیشتر گفته شد کاربرد و شمای یکسان این ابزار به شکلی ساده اما در هر صورت از سیستم های متفاوتی برای نمایش فشار موجود در محیط استفاده می کنند.از مشهورترین مدل هلی گیج فشار یل فشارسنج ها می توان به

 • عقربه ای

 • روغنی

 • تست

 • خشک

 • تفاضلی

 • منفی

 • خلا

 • دیافراگمی

 • پیج فشارهوا

 • هوا

 • آب

 • گیج فشار گاز

 • استیل

 • برنجی

اشاره کرد.

نکات مهم که باید در گیج فشار به آن توجه کنیم

همانطور که قبل به آن اشاره کردیم انتخاب مدل های فشار سنج با توجه به نکاتی که به آن اشاره خواهیم کرد متفاوت می باشد.در مقاله های آینده به تفضیل هر یک از فشارسنج ها را برای شما معرفی خواهیم کرد و نکاتی را در اختیار شما برای انتخاب بهتر قرار خواهیم داد.

توجه به فشار موجود در محیط:
یکی از کلیدی ترین موضوعات برای انتخاب فشارسنج، توجه به فشار موجود در محیط مورد نظر می باشد شما نمی توانید یک وزنه ۱۰۰۰ کیلویی را بر روی یک ترازو با ظرفیت ۵۰۰ قرار دهید.به همین سبب در بررسی مهندسی باید به فشار محیط توجه شود.

نحوه اتصال فشارسنج:
فشارسنج ها معمولا بر روی یک مخزن یا بر روی یک سیستم لوله کشی نصب می شود تا با استفاده از آن بتوان فشار موجود در آن را اندازه گیری کرد.نحوه نصب فشارسنج با توجه به شرایط سیستم می تواند افقی یا عمودی باشد.

نحوه کار گیج فشار

نحوه کار گیج فشار – توسعه صنعت پایدار

در آخر قصد داریم تا برخی از نکات را با شما همراهان همیشگی در میان بگذاریم، برای مثال گیج فشار استیل که به آن پرشر گیج استیل نیز می گویند از بهترین گزینه ها برای شرایط متفاوت محیطی می باشد، محیط هایی با رطوبت بالا و یا مواردی که ما با مواد اسیدی یا خورنده کار می کنیم این گیج بهترین گزینه محسوب می شود. یا تفاوت گیج فشار خشک و گیج روغنی که به سبب روغنی است که در داخل آن استفاده شده است که عموما گلسیرین می باشد به خاطر شفافیتی که دارد. اما فشارسنج های دیجیتال گزینه محبوب و ابزاری بسیار دقیق به نسبت گزینه های قدیمی و سنتی مانند فشارسنج های عقربه ای؛ این فشار سنج های دیجیتال علاوه بر کیفیت بالا به کاربر اجازه مانیتورینگ را در قالب داده های بسیار ریز قرار می دهد.

ما در توسعه صنعت پایدار سعی داریم تا بهترین مشاور همراه شما باشیم تا بهترین محصولات را با کیفیت بالا از برترین برندهای دنیا همچون ایندومات، گیج دوایر، مدکو و ویکا و….را برای شما تهیه ودر اختیار شما قرار دهیم. تجربه سال ها کار با بزرگترین شرکت ها و سازمان ها سرمایه است که به آن افتخار داریم و در جهت حفظ آن میبالیم.