کالیبراتور دما ابزاری برای بررسی درستی مقادیر حاصل از اندازه گیری در سیستم های اندازه گیری دما است. این دستگاه به کمک سنسور های دمای ترموکوبل یا RTD، امکان مقایسه ی دمای واقعی با مقادیر اندازه گیری شده را با دقت بسیار بالایی برای ما فراهم می کند. یکی از نکات حائز اهمیت در استفاده از دستگاه های اندازه گیری، کالیبره کردن آنها است. این تجهیزات با دقت بالا، کمیت های مختلف فیزیکی نظیر دما، فشار و… را اندازه گیری میکنند و یکی از موارد اصلی تعیین کننده قیمت کالیبراتور دما می باشند. از کاربردهای کالیبراتور دما می توان به کالیبره کردن، تعیین صحت مطابق بودن دستگاه با طراحی و مشخصات نظارتی صحیح، اشاره نمود. این ابزار باید دوره ای چک و تنظیم شود، به همین دلیل استفاده از کالیبراتور دما برای کالیبره کردن و تنظیم کردن ابزارهای اندازه گیری دما ضروری است .علاوه بر این می توان از مولتی فانکشن کالیبراتورها که می توانند سیگنال های جریان، ولتاژ و دما را اندازه گیری کنند و چند کاربردی هستند، برای کالیبره کردن دستگاه ها استفاده کرد. همچنین بعضی از کالیبراتور های دما دو منظوره هستند و به عنوان ترمومتر نیز استفاده می گردند. برای خرید کالیبراتور دما و استعلام قیمت با کارشناسان ما در توسعه صنعت پایدار تماس حاصل نمائید.

خرید کالیبراتور دما

دستگاه های اندازه گیری پس از مدت زمانی دچار خطا خواهند شد که ممکن است براثر عوامل فیزیکی مانند صدمه و یا استفاده نادرست اپراتور در شرایط نامتعارف و .. اتفاق می افتد که دراین مرحله به منظور کالیبره نمودن دستگاه باید از یک دستگاه مرجع استفاده کرد که میزان خطای آن استاندارد شده باشد. اما کالیبراتور دما چیست، به بیان ساده می توان گفت که کالیبراتور دما دستگاهی است که امکان اندازه گیری دما را در سطح مشخص شده با صحت بالا و همچنین مقایسه این دما را با حرارات اندازه گیری شده توسط دماسنج اندازه گیری می کند و هرگونه اختلاف را نشان می دهد. کالیبراتورهای دما با کمک سنسور های دمای ترموکوبل یا RTD ، امکان مقایسه ی دمای واقعی با مقادیر اندازه گیری شده با دقت بالا را فراهم می کنند.به بیان دیگر می توان گفت به خاطر حساسیت بالای این دستگاه، این ابزار آلات می بایستی به صورت مرتب چک و تنظیم شوند، به همین دلیل استفاده از کالیبراتورهای دما به منظور کالیبره کردن و تنظیم کردن ابزارهای اندازه گیری دما ضروری است .
برای درک بهتر این موضوع باید گفت نقاط ثابت دماها بر اساس دمای طبیعی انجماد و ذوب مواد خالص هستند. شاید می توان گفت متداول ترین نقطه ثابت، نقطه ذوب آب است. در بسیاری از آزمایشگاه های کالیبراسیون از حمام های یخی آب برای بررسی دماسنج ها و سنسورها در ۰ درجه سانتی گراد استفاده می شود. مزایای آن این است که ساخت آنها نسبتاً آسان است و دقت بسیار خوبی ارائه می دهند و از معایب آن این است که اگر به درستی ساخته نشده باشد دما می تواند تغییر کند. نکته دیگر که باید به آن توجه کرد این است که استفاده از نقطه جوش آب دشوار است زیرا به ارتفاع بسیار حساس است و دیگ بخار آب شرایط خوبی برای اندازه گیری دما فراهم نمی کند. خصوصیت بسیار مهم کالیبراتورهای دما دقت اندازه گیری آنها است. دو روش برای منبع دما که می توان گفت شبیه سازی و تولید گرمای فیزیکی است که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

راهنمای خرید کالیبراتور دما

در روش شبیه سازی چند نوع مختلف شبیه ساز کالیبراتورهای دما وجود دارد. درک تفاوت های برخی از آنها واضح است، اما برخی از آنها بسیار ظریف است. کالیبراتورهای دما با استفاده از شبیه سازی اغلب دستگاه هایی دستی هستند که الکترونیک داخلی آنها می تواند ولتاژ (معمولاً میلی ولت) مختلفی یا مقاومت در برابر شبیه سازی سنسورهای دما را ایجاد کند.به بیان دیگر سیگنال خروجی ولتاژ نشان دهنده یک ترموکوپل در دما و سیگنال خروجی مقاومت نشان دهنده RTD ، PRT یا ترمیستور در دما است. شبیه ساز به اپراتور اجازه می دهد تا دما سنسور مورد استفاده را شبیه سازی کند. شبیه سازهای کالیبراتورهای دما قابل حمل کوچکتر هستند، حمل و نقل آنها آسان تر است و اغلب می توانند از طریق باتری کار کنند. آنها برای کار در محل برای بررسی مدارهای کالیبراتورهای دما مانند سیستم های فرستنده ۴-۲۰ میلی آمپر ، نمایشگرهای و سیستم های PLC (کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی) استفاده می شوند و معمولاً برای این نوع کارها بهینه می شوند.
کالیبراتورهای فرآیند مستند سازی (DPC) نسخه های قدرتمندتری از شبیه سازهای قابل حمل هستند. از ویژگی های آنها است که دارای گزینه های نرم افزاری و ویژگی های بیشتری هستند و متناسب با نیازهای کالیبراسیون فرآیند کارخانه قابل تنظیم می باشند. بعضی از آن ها می توانند توالی های تست خودکار را اجرا کنند و نتایج را ضبط کنند. ابزارهای دیگر تست و کالیبراسیون را کنترل کنند و به سیستم های داده ای متصل شوند که معمولاً در کارخانه ها و کنترل فرآیند های صنعتی استفاده می شوند.
اما در روش دوم کالیبراتورهای دمایی که گرمای فیزیکی تولید می کنند شامل کالیبراتورهای تشعشع مادون قرمز، محفظه های دما هستند. این کالیبراتورها اغلب دارای سنسورهایی برای اندازه گیری و نمایش دمای کالیبراتور هستند. اگرچه هنگامی که به دقت بالا یا عدم اطمینان کم نیاز است، قرار دادن سنسور دقیق تر معمول است.
نحوه گزارش دهی کالیبراتور دما، به طور کلی چند روش معمول وجود دارد که کالیبراتورهای دما را می خوانند و گزارش می دهند. در روش معمول این است که دستگاهی که دما را تأمین می کند ورودی برای اندازه گیری سنسور DUT انتقال داده شده و نمایشگر کالیبراتور دما هم دمای خودش و هم دمای DUT را نشان می دهد. در روش دیگر، با قرار دادن یک سنسور DUT در کالیبراتور و سنسور DUT به صفحه نمایش ، فرستنده یا بازخوانی اندازه گیری سنسور متصل است. سپس دمای نمایش داده شده از کالیبراتور با نمایشگر DUT مقایسه می شود. این روش توصیه می شود زیرا هم سنسور DUT و هم نمایش DUT را تأیید می کند و اطمینان به این روش بالاتر است.
برای دقت بیشتر و سهولت استفاده، برخی از کالیبراتورهای دما به رابطی مجهز شده اند که به اپراطور یا کاربر این امکان را می دهد تا یک سیستم دماسنج دیجیتال مرجع را متصل کند که کالیبراتور دما را با دقت بالاتر اندازه گیری کنند تا نقاط دما را تنظیم کند و اندازه گیری ها را انجام دهد.
کاربران نهایی متداول کالیبراتورهای دما شامل مدیران کالیبراسیون، تکنسین های کالیبراسیون، تکنسین های ابزار دقیق، مدیران تعمیر و نگهداری هستند که در آزمایشگاه های کالیبراسیون، تاسیسات، تحقیق و توسعه یا تولید محصولات صنعتی، غذایی یا دارویی کار می کنند و خواندن این دماسنج ها توسط دستگاه های “بازخوانی دماسنج” انجام می شود که خروجی های الکتریکی آنها را اندازه گیری می کند و آنها را مطابق با مقیاس بین المللی دمای سال ۱۹۹۰ به دما تبدیل می کند.
به طور کلی همانطور که قبل تر گفته شد کالیبراتور دما برای هر تجهیزی که در سیستم اندازه گیری دما مورد استفاده قرار می گیرد، کاربرد دارد و انعطاف بالایی را برای اپراتور به ارمغان می آورد. نکات بسیار مهمی در زمان انتخاب کالیبراتور دما وجود دارد که باید براساس خصوصیات فیزیکی انتخاب کرد و توجه به این فاکتور ضروری است. برای انتخاب ابزار دقیق نهایی کافی است با مشاوران ما در توسعه صنعت پایدار تماس بگیرید تا اطلاعات کاربردی و جزئیات را در ارتباط با کالیبراتور دما را در اختیار شما قرار دهیم. توجه به درخواست شما و تجربه سال ها کار با بزرگترین شرکت ها و سازمان ها سرمایه است که به آن افتخار داریم و در جهت حفظ آن میبالیم.