سوئیچ فشار چیست؟

پرشر سوئیچ یا سوئیچ فشار (Pressure Switch) یکی از انواع سوئیچ‌ های صنعتی می باشد که در دسته ‌بندی تجهیزات ابزار دقیق قرار می‌گیرد. به طور کلی سوئیچ نوعی کلید است که با هر بار اعمال تغییر در موقعیت آن، جریان الکتریکی عبوری از تجهیز مورد نظر را قطع و وصل می‌کند. به این عمل کلیدزنی گفته می شود. کلیدزنی بسته به نیاز می‌تواند توسط معماری‌های مختلف از جمله تک‌پل دومسیره (SPDT)، دوپل دومسیره (DPDT) و… انجام گیرد. کلیدهای برق نمونه‌ای ساده‌ از سوئیچ‌ها هستند که هر روز برای روشن و خاموش کردن وسایل روشنایی از آن‌ها استفاده می‌کنیم. در اصل سوئیچ‌ها در صنایع مختلف وظیفه‌ی کنترل کنندگی را به عهده دارند. سوییچ فشار هم یکی از تجهیزات ابزار دقیق می باشد که به کنترل فشار سیالات در تجهیزات صنعتی می‌پردازد. ابزار پرشر فشار به این دلیل استفاده می‌شود که هنگام تغییر فشار به شکل غیر استاندارد، باعث ایجاد یک تغییر کلی در وضعیت سیستم شده و آن را تا زمان کنترل کامل ادامه دهد. برای خرید سوئیچ فشار و یا استعلام قیمت پرشر سوئیچ با کارشناسان ما در توسعه صنعت پایدار تماس حاصل نمائید.

 

امروزه اهمیت حوزه تولید و خدمات . تجهیزات مناسب مانند سوئیچ فشار، شاید به مراتب از حوزه کشاورزی سودآوری بیشتری را برای کمپانی ها و شرکت ها داشته باشد و ما در توسعه صنعت پایدار به آن واقف هستیم. شرکت هایی که میلیاردها دلار صرف بهبود کیفیت کالاها و خدمات خود می کنند تا بهترین خود را به مشتریان موردنطر ارائه دهند و بتوانند در بازارهای رقابتی امروز حرفی برای گفتن داشته باشند، از طرفی سرعت بی نظیر پیشرفت تکنولوژی توانسته قیمت تمام شده را برای مصرف کننده نهایی کاهش دهد و قدرت صنایع را در تولید انبوه افزایش که این خود گامی بسیار مهم برای ایجاد رفاه و توسعه شده است. در ایران نیز توجه به صنایع به خاطر هزینه ارزان مواد اولیه و نیروی کار ارزان سبب شده است تا خود مزیت رقابتی بالایی باشد تا بتوانیم بسیاری از محصولات را با قیمت تمام شده به مراتب پایین تر از مشابه خارجی تولید کنیم.

 علاوه بر این توسعه صنایع غذایی و دارویی در کنار صنایع شمیایی باعث بازاری جذاب برای بسیاری از سرمایه گذاران خارجی شده است که سرمایه و دانش روز خود را با شرکت های ما به اشتراک گذارند. اما نکته مهم این است که باید بتوانیم از این سرمایه ها به شکلی درست استفاده کنیم برای مثال نگهداری کنیماز تجهیزات و به روز رسانی نرم افزارهای کنترل و کیفیت می تواند علاوه بر کاهش هزینه ها، فرسایش منابع، از بسیاری از حوادث آتی نیز جلوگیری شود و سلامت کارکنان و مصرف کنندگان را تامین نمایید.

شرکت ها و کمپانی های بسیار بزرگی امروز وظیفه تولید قطعات و ابزارهای دقیق کاربردی در صنایع مختلف غذایی، دارویی و شیمیایی را دارند تا بهترین کیفیت را در اختیار کمپانی های مصرف کننده و استفاده کننده از این قطعات نمایند از طرف دیگر نرم افزارهای کاربردی در کنار این سخت افزارها ایمنی و ظرفیت های بالایی را برای اپراتور و ناظران ایجاد می کند تا به مراتب با دقت بالایی وظایف خود را انجام دهند. در ادمه و مطابق مقاله های گذشته سعی داریم تا یکی دیگر از قطعات کاربردی را را برای شما همراهان معرفی کنیم و ویژگی های اصالت و موارد فنی آن را در اختیار قرار دهیم پس با ما در توسعه صنعت پایدار همراه باشید.

سوئیچ فشار

توانایی انسان در تشخیص تغییرات بسیار محدود است، به همین خاطر دانش انسان سعی در به کارگیری ابزار دقیق برای پوشش این ضعف خود دارد برای مثال تغییرات دما یا فشار و استفاده از ابزارهایی همچون ترمومتر و گیج فشار. سوئیچ فشارنیز ابزاری است که می تواند جریان مکانیکی را به یک کنتاکتور متصل کند و در شرایط بی ثبات از خود عکس العمل نشان دهد. پس از این قطعه برای وصل یا قطع کردن مدارهای الکتریکی در فشارهای مورد نظر برای کار با شیرهای برقی یا دستگاه های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد به بیان دیگر عملکرد این سوئیچ ها بدین صورت است که همزمان با رسیدن فشار خط به نقطه مورد نظر، سوئیچ فشار واکنش نشان داده و سیگنال خروجی فرمان تغییر حالت می دهد، یعنی کنتاکت های باز بسته شده و کنتاکت های بسته باز می شوند و کمپرسور از مدار خارج و خاموش می گردد. البته نکته مهم و حائز اهمیت در بازگشت سیستم پس از کاهش فشار احتمالی است و روشن شدن دوباره کمپرسور و ادامه فرآیند کار سیستم. به جهت تنوع بالای سوئیچ های فشار در بازار و تنوع آن می توان دسته بندی های مختلفی را برای آن ذکر کرد که از معروف ترین آن ها می توان به سوئیچ کپسولی، پیستونی، دیافراگمی، بردونی و … اشاره کرد که هر کدام از این ابزارها مشخصات فنی منحصر به فرد خود را دارند که بر نحوه استفاده آنها در سیستم تاثیر می گذارد. در برخی از سوئیچ های فشار از نوعی فنر برای تنظیم میزان حساسیت وجود دارد و می توان با استفاده از آن سوئیچ را تنظیم کرد. قیمت های سوئیچ فشار بر حسب نوع کاربرد در بازار بسیار متغییر است شاید بتوان گفت از چند صد هزار تومان تا چند میلیون اما بهتر است تنها به کیفیت این قطعه توجه کنید زیرا نقش کلیدی را در سیستم ایفا می کند.

بله سوئیچ فشار یکی از قطعات کاربردی است که در بسیاری از موارد و صنایع استفاده کاربردی دارد و در همه آنها بحث اندازه گیری فشار و عکس العمل مناسب را در جهت غیرفعال کردن خودکار سیستم به عهده دارد از این موارد می توان به استفاده آن در پنل فشار در سیستم های بزرگ و سیستم فعال کننده کاهش فشار در هواپیما اشاره کرد و از بهترین برندهای حاضر در بازار می توان به برند ویکا آلمان، دانفوس و UE  یا همان یونایتد الکتریک آمریکا که یک شرکت چند ملیتی و فعال در این حوزه است اشاره کرد که در نوع خود از کیفیت بسار بالایی برخوردار هستند.

برای خرید سوئیچ فشار باید به نکات بسیار زیادی توجه کرد از جمله کاربرد و سیتمی که می خواهیم از این قطعه در آن استفاده کنیم، البته که سوئیچ فشار گاز با همین دستگاه برای آب و بخار متفاوت است و اشتباه در انتخاب آن می تواند خسارات جبران ناپذیری را ایجاد کند؛ البته ذکر این نکته ضروری است که هر قدر تعداد و گستره قطع و وصل شدن مکرر سوئیچ و به تبع آن روشن و خاموش شدن های پیوسته و متمادی کمپرسور کمتر باشد، علاوه بر کاهش تنش های مکانیکی و استهلاک سیستم، عمر مفید سوئیچ نیز افزایش می یابد، به همین جهت انتخاب مناسب سوئیچ فشار در سیستم های هیدرولیک و سیستم های پنومانیک برای عمر بیشتر تجهیزات و قطعات سیستم دارای اهمیت می باشد.

کلام آخر گروه ما در توسعه صنعت پایدار همواره سعی دارد تا بهترین همراه و مشاور برای مشتریان خود باشد و خدماتی با کیفیت بالا و درخور را ارائه دهد تا راحتی در انتخاب مناسب ترین گزینه ها را برای آن ها ایجاد کند. صنعت پایدار با کیفیت ترین محصولات را از برترین برندهای دنیا همچون ایندومات، گیج دوایر، مدکو و ویکا و….را برای شما تهیه و در اختیار قرار می دهد، شعار ما همواره بر مبنای رضایت مشتریانی است که سال ها در کنار آن بودیم و تلاش برای حفظ این اعتبار در کنار تجربه سال ها کار در این حوزه باعث اعتماد شرکت ها و کمپانی های بزرگ برای همکاری بوده است، که به آن افتخار داریم و در جهت حفظ آن میبالیم برای ارتباط با ما تماس بگیرید.