ترانسمیتر دما چیست ؟

ترانسمیتر دما، تجهیز الکتریکی است که یک سنسور دما – مثل ترموکوپل، RTD یا ترمیستور را به یک دستگاه اندازه‌گیری یا کنترل، مثل PLC، DCS، PC، کنترلر حلقه، دیتا لاگر، نمایشگر یا رکوردر متصل می نماید. این اتصال با تقویت و انتقال سیگنال تولید شده به وسیله سنسور به دستگاه های کنترل کننده انجام می گردد. درواقع، ترانسمیتر دما، دما را اندازه گیری می کند و آن را به سیگنال ۴-۲۰ mA متناسب با دمای اندازه گیری شده تبدیل می نماید. همچنین سنسور دما در بیرونی ترین قسمت ترانسمیتر دما قرار داشته و به صورت مستقیم با محیط اندازه گیری دما در ارتباط می باشد به این صورت که تغییرات دمای محیط موجب تغییر در دمای حسگر می شود. به طور کلی به وسیله ترانسمیترها می توان یک سیگنال الکترونیکی کوچک را از سنسور دما دریافت کرد و به یک سیگال با قابلیت اطمینان تبدیل کرد. این سیگنال به آسانی قابل انتقال است و در اختیار واحد کنترل یا processing unit قرار میگیرد. عموما سیگنال خروجی ترانسمیترها به یک PLC یا receiver ارسال می گردد. برای خرید ترانسمیتر دما و یا استعلام قیمت با همکاران ما در توسعه صنعت پایدار تماس حاصل نمائید.

 

خرید ترانسمیتر دما

ترانسمیتر ها یک ابزاری هستند که در یک فرایند صنعتی از آن ها میتوانیم استفاده کنیم. نحوه عملکرد این دستگاه به این گونه است که این دستگاه روی یک فرایند صنعتی نصب میکنیم ، با این کار قادر میشویم که دما را کنترل کنیم . در این دستگاه معمولا از دماسنج به عنوان ترموکوپل استفاده میکنیم ، که با این کار میتوانیم دمای یک سیستم را متوجه بشیم و آن را به ابزار به صورت دیجیتال قرار بدهیم. در این دستگاه نتیجه اخر به صورت شدت جریان یا داده های الکتریکی گزارش داده میشود.

کاربرد ها و مزایا

با به کار گرفتن ترانسمیتور دما ، ما قادر میشویم تا از کابل ها با متراژ بالا استفاده کنیم ، همچنین میتوانیم ابزار را در سیستم دقیق کنترل کنیم. این مزیت برای کسانی که سایت های بسیار بزرگی دارند خیلی عالی هست و به شدت به آن ها کمک میکند. در فرایند هایی که کمی طول بکشد ، این دستگاه خودش نویز های موجود را حذف میکند. یکی دیگر از نکاتی که مهم هست این است که این دستگاه نیازی به کابل های گران قیمت ندارد، بنابراین در هزینه برای ما باعث صرفه جویی میشود. از این دستگاه در مخازن تحت فشار ، موتور های صنعتی و …. استفاده میشود.

 

انواع ترانسمیتر دما

ترانسمیتور دما بر اساس نصب یا تامین جریان ، به ۳ نوع تقسیم میشوند :
اولین نوع آن ترانسمیتر دما استوانه ای هد مونت است که در این مدل ، ترانسمیتر در کلگی یا بالای محفظه سنسور قرار دارد ، مزیت این مدل این است که راحت میتوانیم با این دستگاه اندازه گیری کنیم و علاوه بر آن در سیستم های گوناگون نیز از آن استفاده کنیم.
نوع دوم آن ترانسمیتر دما ریل مونت میباشد که این مدل از ترانسمیتر داخل تابلو ، روی دین ریل نصب میشوند.
و سومین نوع آن ترانسمیتر دما فیلد فونت میباشد که این مدل خودش به صورت یک پک جداگانه روی سیستم نصب میشود و دارای یک محفظه حصار شده از فولاد ضد زنگ و همچنین دارای یک قسمت خارجی با یک نشان گر چند گزینه ای میباشد.
شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا این همه فولاد ضد زنگ و … در این دستگاه به کار رفته است ، زیرا این دستگاه طوری طراحی شده است تا بتواند به خوبی در مقابل رطوبت و یا سایر شرایط محیطی که باعث خوردگی میباشند ، مقاومت بالایی داشته باشد تا ما بتوانیم از این دستگاه استفاده کنیم.
ترانسمیتور ها بر اساس تامین جریان نیز به دو نوع تقسیم میشوند :
نوع اول آن دما اکتیو میباشد که برای استفاده از این نوع ، به یک منبع تغذیه به صورت جداگانه نیاز داریم که سیم کشی هم باید جداگانه به صورت دوسیم یا تک سیم باشد.

نوع دوم آن دما پسیو میباشد که بر عکس دما اکتیو ، به منبع تغذیه جداگانه یا سیم کشی جداگانه نیاز ندارد ، این مدل کاربرد زیادی در صنعت دارند.