ترانسمیتر دما چیست ؟

از ترانسمیتر دما برای کنترل اختلاف دما و در صورت داشتن اختلاف ، برای گزارش دادن آن اختلاف به اتاق کنترل استفاده میکنیم . در بازار به اسم های ترانسدیوسر دما تمپرچر ترانسمیتر و تمپرشر ترانسیمتر نیز معروف است . این دستگاه دارای ۲ بخش است ، بخش اول آن بخش تشخیص میباشد ، در این بخش تغییرات دمایی که در سیستم به وجود می آید را با کمک دماسنج های دیگر( مانند ترموکوپل ها ) تشخیص میدهیم و بعد از اینکه تغییرات دما را متوجه شدیم ، این دما به یک سیستم منتقل میشود که در آن جا جریان حرارتی تبدیل به جریان الکتریکی میشود . گزارش نتیجه نهایی تشخیص دما ، به دو صورت دیجیتال و یا آنالوگ خواهد بود. شما میتوانید برای آگاهی و کسب اطلاعات کافی در زمینه خرید با کارشناسان توسعه صنعت پایدار تماس بگیرید.
در قسمت دوم ، کار این دستگاه این است که نتایجی که در قسمت اول بدست اوردیم را به مرکز کنترل انتقال بدهد . منظور از انتقال این نیست که حتما باید یک مسافتی طی کنیم و همینطور هزینه های دیگری هم مجبور باشیم بکنیم ، چون این دستگاه ها روی سیستم ها نصب میشوند ، گاهی از انتقال منظورمون این است که هنگامی که عدد اندازه گیری شده روی ترانسمیتر معلوم میشود ، بازرس یا مسئول این کار ، عدد را چک کند تا در صورتی که عدد دارای اشکال بود سریعا به حل کردن آن بپردازن تا مشکلی برای کار پیش نیاید.

خرید ترانسمیتر دما

ترانسمیتر ها یک ابزاری هستند که در یک فرایند صنعتی از آن ها میتوانیم استفاده کنیم. نحوه عملکرد این دستگاه به این گونه است که این دستگاه روی یک فرایند صنعتی نصب میکنیم ، با این کار قادر میشویم که دما را کنترل کنیم . در این دستگاه معمولا از دماسنج به عنوان ترموکوپل استفاده میکنیم ، که با این کار میتوانیم دمای یک سیستم را متوجه بشیم و آن را به ابزار به صورت دیجیتال قرار بدهیم. در این دستگاه نتیجه اخر به صورت شدت جریان یا داده های الکتریکی گزارش داده میشود.

ترانسمیتر دماکاربرد ها و مزایا

با به کار گرفتن ترانسمیتور دما ، ما قادر میشویم تا از کابل ها با متراژ بالا استفاده کنیم ، همچنین میتوانیم ابزار را در سیستم دقیق کنترل کنیم. این مزیت برای کسانی که سایت های بسیار بزرگی دارند خیلی عالی هست و به شدت به آن ها کمک میکند. در فرایند هایی که کمی طول بکشد ، این دستگاه خودش نویز های موجود را حذف میکند. یکی دیگر از نکاتی که مهم هست این است که این دستگاه نیازی به کابل های گران قیمت ندارد، بنابراین در هزینه برای ما باعث صرفه جویی میشود. از این دستگاه در مخازن تحت فشار ، موتور های صنعتی و …. استفاده میشود.

انواع ترانسمیتر دما

ترانسمیتور دما بر اساس نصب یا تامین جریان ، به ۳ نوع تقسیم میشوند :
اولین نوع آن ترانسمیتر دما استوانه ای هد مونت است که در این مدل ، ترانسمیتر در کلگی یا بالای محفظه سنسور قرار دارد ، مزیت این مدل این است که راحت میتوانیم با این دستگاه اندازه گیری کنیم و علاوه بر آن در سیستم های گوناگون نیز از آن استفاده کنیم.
نوع دوم آن ترانسمیتر دما ریل مونت میباشد که این مدل از ترانسمیتر داخل تابلو ، روی دین ریل نصب میشوند.
و سومین نوع آن ترانسمیتر دما فیلد فونت میباشد که این مدل خودش به صورت یک پک جداگانه روی سیستم نصب میشود و دارای یک محفظه حصار شده از فولاد ضد زنگ و همچنین دارای یک قسمت خارجی با یک نشان گر چند گزینه ای میباشد.
شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا این همه فولاد ضد زنگ و … در این دستگاه به کار رفته است ، زیرا این دستگاه طوری طراحی شده است تا بتواند به خوبی در مقابل رطوبت و یا سایر شرایط محیطی که باعث خوردگی میباشند ، مقاومت بالایی داشته باشد تا ما بتوانیم از این دستگاه استفاده کنیم.
ترانسمیتور ها بر اساس تامین جریان نیز به دو نوع تقسیم میشوند :
نوع اول آن دما اکتیو میباشد که برای استفاده از این نوع ، به یک منبع تغذیه به صورت جداگانه نیاز داریم که سیم کشی هم باید جداگانه به صورت دوسیم یا تک سیم باشد.

نوع دوم آن دما پسیو میباشد که بر عکس دما اکتیو ، به منبع تغذیه جداگانه یا سیم کشی جداگانه نیاز ندارد ، این مدل کاربرد زیادی در صنعت دارند.