سوئیچ دما (TEMPERATURE SWITCH) به عنوان یک دستگاه مکانیکی جهت کنترل دما در فرآیندهای صنعتی و تولیدی با روشن و خاموش کردن کنتاکت‌های کلید به محض رسیدن به محدوده دمایی ثابت استفاده می‌شود. این سوئیچ یک راه حل آسان و مقرون به صرفه برای اندازه گیری دما در برنامه های متحرک و محدود به فضا می باشد. عموما وضعیت سوئیچینگ این کلیدها بر اساس دمای ورودی تغییر می کند. در نتیجه، این سوئیچ ها وظیفه ی نظارت بر دمای ماشین آلات و تجهیزات را بر عهده دارند. سوئیچ دما بر طبق دمای تعریف شده باز و بسته می شود. برخی از آنها مکانیکی بوده و برخی نیز الکتریکی هستند. این ابزار به گونه ای طراحی شده است که هنگامی که دما از حد معینی بالاتر رود دستگاه را خاموش و هنگامی که دما از حد معینی پایین تر بیاید، دستگاه را روشن می کند. همچنین سوئیچ دما قطعه ای از یک سیستم کنترلی بوده که دمای سیستم را هنگامی که نزدیک نقطه ی تنظیم باشد، حس می کند. این وسیله می تواند میزان گرما و سرمای سیستمی را تنظیم وکنترل نماید. برای خرید سوئیچ دما و استعلام قیمت با همکاران ما در توسعه صنعت پایدار تماس حاصل نمائید.

 

نحوه کار سوئیچ دما 

 سوئیچ دما ( Temperature Switch ) دارای یک بخش سنجش انعطاف پذیر پر از مایع است که هنگامی که دما به نقطه تنظیم می رسد یک میکرو سوئیچ را با استفاده از یک پیستون فعال می کند. نقطه تنظیم شده با استفاده از فنر قابل تراکم یا پیچ قابل تنظیم نصب شده در سوئیچ تنظیم می شود. به بیان دیگر طراحی این دستگاه به شکلی است که در زمانی که دما از حد تعریف شده بالاتر می رود، دستگاه را به صورت خودکار از مدار خارج کرده و خاموش و زمانی که دما از حد مشخص شده پایین تر بیاید دستگاه را روشن می کند. سوئیچ دما به طور معمول از دو قسمت کلیدی تشکیل شده اند: قسمت سنجش (به طور معمول یک لامپ سنجش که با مایع ، گاز یا نوار دو فلزی پر شده است) و تماس های ضربه محکم و ناگهانی (که برق را روشن می کنند). بدین منظور دو اصطلاح محدوده قابل تنظیم به معنای دامنه دما بین حد بالا و پایین که می توان سوئیچ دما را برای فعال یا کم شدن تنظیم کرد. برای افزایش دما بیان می شود و اصطلاح دیگر نقطه تنظیم آن دمای گسسته که در آن کلید دما تنظیم می شود تا بر روی افزایش یا کاهش دما حساس باشد و به عنوان افزایش یا کاهش دما خوانده شود. اختلاف دما بین افزایش میزان تنظیم و کاهش نقطه تنظیم به صورت “معمولی” بیان می شود که به طور متوسط با افزایش نقطه تنظیم شده در محدوده قابل تنظیم با عنصر سوئیچ استاندارد K است.

 

انواع سوئیچ دما

انواع سوئیچ های دما در بازار سوئیچ دما بیمتال، که ساختار آن شامل یک نوار مستطیلی نازک است و از دو فلز ساخته شده که به هم متصل شده اند و سوئیچ دما پر شده با مایع که ساختار آن دارای یک لامپ برنجی پر شده از مایع شمیایی و در برخی از موارد گاز است که هر کدام دارای مزایا و معایب خود می باشد، اما به طور کلی می توان گفت که در نوع اول دقت این نوع ترموسوییچ بسیار ضعیف و قادر به کنترل دمای خیلی بالا نمی باشند و در نوع دوم نتایج آن ها تحت تاثیر دمای محیط و احتمال نشت مایع به سبب عدم مقاومت نسبت به ضربه و ارتعاشات وجود دارد که این امر منجر به تغییر تنظیمات می شود. واکنش شیمیایی یکی از نگرانی های سنسورهای نوع تماسی است. اگر عنصر حسگر درون نگه داشته شود، آن ترمول باید برای حداقل واکنش با سیال (های) فرآیند انتخاب شود. با توجه به ماهیت اکثر فلزات ترموکوپل (آهن ، نیکل ، مس و غیره) به ویژه در برابر واکنش های شیمیایی آسیب پذیر هستند و باید با دقت برای شیمی فرآیند خاص انتخاب شوند تا بعداً از مشکلات اتی جلوگیری شود.

لوازم جانبی سوئیچ دما

 از مهمترین لوازم جانبی برای تمپرچر سوئیچ Temperature Switch ، غلاف تحت فشار است که به عنوان ترموول شناخته می شود. ترموول ممکن است به عنوان یک برآمدگی رسانای حرارتی در یک ظرف فرآیند یا لوله در نظر گرفته شود که به دستگاه حساس به دما اجازه می دهد بدون باز کردن سوراخ در ظرف یا لوله، دمای فرآیند را تشخیص دهد. ترموول ها برای نصب هایی که باید عنصر دما (RTD ، ترموکوپل ، دماسنج و غیره) قابل تعویض باشند بدون اینکه تحت فشار قرار بگیرند، بسیار مهم هستند. بیشتر ترموول ها از مواد فلزی (فولاد ضد زنگ یا آلیاژهای دیگر) یا سرامیک تشکیل شده اند. نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که تمام ترموول ها، هر چقدر هم که بتوانند به خوبی نصب شوند، به دلیل جرم و مقدار حرارت خاص و تأخیر زمانی مرتبه اول سنسور دما را افزایش می دهند. آنچه خیلی واضح است در این مورد که چنین تأخیرهای زمانی، اگر به اندازه کافی شدید باشند ممکن است ثبات کنترل بازخورد را به خطر بیندازند و همانطور که می دانید یک سیستم کنترلی اندازه گیری دما اگر دما را با تأخیر دریافت کند، دمای زنده فرآیند را در زمان واقعی نمی بیند و این یکی از بزرگترین آسیب هایی است که می تواند به بدنه و ساختار سیستم وارد شود. ترموکوپل ها ناهموارترین و گسترده ترین سنسورهای دما از نوع تماس هستند و دقت آن و کیفیت نصبی متفاوت دارد.

خربد سوئیچ دما Temperature Switch

در هنگام خرید تمپرچر سوئیچ نیز مانند تمام ابزارهای دقیق نیاز به دقت و آگاهی از اطلاعاتی را داریم تا بهترین انتخاب را داشته باشیم برندهای موفقی در بازار وجود دارند مانند: ایندومارت، ویکا، یونایتد الکتریک، Indumart و … که هریک به نوعی بهترین در نوع خود می باشند. اما باید در وحله اول بدانیم بررسی کنید و بدانید چه نیازی از سویچ دما دارید و همچنین که پیشتر گفته شد ممکن است بر اساس نیاز و مکانی که می خواهید سوئیچ دما استفاده کنید، ترموول هم نیاز باشد.
در آخر سوئیچ دما می توانند خطای اپراتور را تا حد زیادی کاهش دهند. نکات و جزئیات فراوانی در زمان انتخاب سوئیچ دما وجود دارد که باید براساس شرایط محیطی و ماده مورد نظر بدان توجه کرد به طوری که در با گذشت زمان توجه به این فاکتورها می تواند صرفه جویی اقتصادی فراوانی را برای ما بوجود آورد. برای انتخاب ابزار سوئیچ دما دقیق نهایی کافی است با مشاوران ما در توسعه صنعت پایدار تماس بگیرید تا اطلاعات کاربردی و جزئیات کاتالوگ را در ارتباط با سوئیچ دما را در اختیار شما قرار دهیم و برندهای معروف و حال حاضر در دنیا را معرفی کنیم. توجه به درخواست شما و تجربه سال ها کار با بزرگترین شرکت ها و سازمان ها سرمایه است که به آن افتخار داریم و در جهت حفظ آن میبالیم.