راهنمای خرید ترانسمیتر جریان ( فلوترانسمیتر )

بررسی و کنترل بسیاری از متغیرها در صنایع و کارخانه ها به دلیل محدودیت های فیزیکی و جسمی انسان باعث شده تا بسیاری از ابزارها و وسایل جایگزین حواس انسان شوند تا انسان بتواند درک بهتری از محیط و شرایط اطراف خود داشته و آن را تحلیل کند برای مثال الکتریسیته و حرارت از مواردی هستند که برای درک آن محدودیت دارد و از طرفی بسیاری از مواد شیمیایی چه بسا به طور مستقیم برای سلامتی انسان دارای ضرر می باشند، علم در طول زمان توانسته است به کمک بشر آید و بسیاری از این نواقص را تا حد بسیار زیادی برطرف سازد ابزارهای دقیق و کاربردی همچون ترانسمیتر جریان که واسطه میان محیط و اپراتور بوده و تصمیم گیری و کنترل را برای او و تاثیر بر روی سیستم و فرآیند در جریان را امکان پذیر میکند و با درک مناسب شرایط تعادل را به چرخه مورد نظر خود برگرداند. در ادامه و مطابق معمول قصد داریم در مورد ترانسمیتر جریان برای شما همراهان همیشگی مطالبی را عنوان می کنیم و  نکات کلیدی و نحوه عملکرد این دستگاه را برایتان بیان کنیم پس با ما در توسعه صنعت پایدار همراه باشید.

در سیستم انتقال مایعات در بسیارس از صنایع شیمیایی و غذایی، از چندین نوع دستگاه برای اندازه گیری و کنترل پارامترهای  استفاده می شود. ترانسمیتر جریان  از دستگاه های مهم مورد استفاده در چنین سیستم هایی محسوب می شود. به طوری که می توان گفت ابزاری برای سنجش شدت جریان سیال و همچنین گزارش نتیجه نهایی به اتاق کنترل و به اپراتور سیستم و فرآیند است. ترانسمیتر جریان بر روی سیستم پایپینگ و لوله کشی سیستم های صنعتی و پالایشگاهی نصب می‌شود و با کمک روش های مکانیکی، امکان اندازه گیری شدت جریان و اختلاف جریان در دو نقطه را فراهم می کند و میزان دبی سیال، مایع یا گاز را هنگام عبور از سیستم انتقال محدود اندازه گیری می کند. سرعت جریان حجمی اساساً سرعت جریان جرمی است که بر تراکم سیال تقسیم می شود. چگالی سیال تحت تأثیر متغیرهایی مانند فشار، دما قرار می گیرد. مایع ممکن است ترکیبی از فازهای مختلف مانند مایع حاوی حباب باشد.

به طوری که فعالیت اندازه گیری سرعت جریان سیال توسط مدار الکترونیکی بر روی دریافت دستورات از اپراتور انجام می شود. از آنجا که فرستنده های جریان دارای یک مدار الکترونیکی هستند، امکان کنترل و نظارت بر جریان سیال با استفاده از ترانسمیتر جریان وجود دارد. شاید باید برای شما در ابتدا  درباره تفاوت بین جریان سنج و انتقال دهنده جریان بیشتر بگوییم، جریان سنج ها برای اندازه گیری میزان جریان طراحی شده اند. اما فرستنده های جریان نه تنها میزان جریان را اندازه گیری می کنند بلکه به کنترل و نظارت آن نیز کمک می کنند.

نحوه کار ترانسمیتر جریان

فرستنده های جریان از طرف دیگر دارای یک بدنه مکانیکی و مدار عملکرد الکترونیکی هستند و جریان سنج ها برای کاربردهای دستی و میدانی طراحی شده اند. اکنون که تفاوت بین فرستنده های جریان و جریان سنج ها مشخص شد می توان گفت استفاده از این ابزار در سیستم‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد و می‌تواند مشخص کند که حجم سیال در هر فرآیند و در هر مخزن تحت فشار به چه صورت خواهد بود و فشارها و تنش های محیطی بر سیال، تاثیر دیواره لوله بر سرعت جریان سیال، تنش های ایجاد شده در جریان حرکت سیال، درجه حرارت و فشار بخار سیال فاکتورهای دیگری هستند را میتوان محاسبه کرد.

انواع ترانسمیتر جریان

امروزه سه نوع اصلی از ترانسمیتر جریان استفاده می شود و آنها فرستنده های فشار دیفرانسیل، فرستنده های جریان مغناطیسی و فرستنده های جریان گرداب هستند. این سه نوع نیاز به کالیبراسیون پیچیده کمی احتیاج دارند که با استفاده از یک کنتور اصلی انجام می شود، کنتور اصلی که برای این منظور استفاده می شود باید مطابق با استاندارد بین المللی یا ملی تنظیم شود. همچنین ، باید دارای سازگاری با مایعات تحت آزمایش باشد. در این کالیبراسیون، سیگنال پالس ورودی و فرکانس جریان خروجی با کالیبراتور مقایسه می شود. کالیبراتور در اینجا به عنوان کالیبراتور اصلی کار می کند. فرآیند کالیبراسیون باید مطابق با دستورالعمل های سازنده انجام شود و مهم است که کالیبراسیون کنتورهای جریان را متخصصان انجام دهند.

موارد مهمی در زمان انتخاب ترانسمیتر جریان که باید بدان ها دقت کرد از جمله: دقت در اندازه گیری ها،  ویژگی های پیشرفته تشخیصی همچون قابلیت تشخیص نویز، تشخیص عیب سنسور، تشخیص عیب سیم کشی، تشخیص لوله خالی و غیره و حداقل تعمیر و نگهداری اشاره کرد. عوامل فیزیکی دستگاه را هم باید مدنظر قرار داد کیفیت بدنه شامل فولاد ضد زنگ، آلیاژهای نیکل، فولاد کربنی و فولاد دوبلکس و راحتی در نصب همه این مواد به می تواند اطمینان بالایی را ایجاد کند.

اما برتری و مزایای استفاده از ترانسمیتر جریان شامل: ارائه گزارش با توجه به تغییر شرایط سیال،  امکان استفاده  و بکارگیری در محیط های متفاوت به صورت غرق شده یا تحت شرایط خورنده و درصد خطای پایین اشتباه اشاره کرد

کاربرد ترانسمیتر جریان

ترانسمیتر جریان به دلیل قابلیت های گسترده ای که دارند در کاربردهای مختلف صنعتی کاربرد گسترده ای دارند. در زیر چند صنعت استفاده شده از ترانسمیتر جریان ارائه شده توسط ما وجود دارد:

  • آب و فاضلاب

  • فلزات و معادن

  • دریایی

  • برق و تاسیسات

  • شیمایی و نفت و گاز

  • دارویی

سخن پایانی ترانسمیتر جریان یکی از ابزارهای دقیق و پرمصرف برای اندازه گیری جریال سیالات و گازها و انتقال نتایج به اتاق کنترل است و بسیار پرکاربرد در صنایع پتروشیمی و غذایی و دارویی. همانطور که در مقاله اشاره شد نکات بسیار مهمی در زمان انتخاب ترانسمیتر جریان مناسب وجود دارد که باید براساس خصوصیات فیزیکی و دقت ترانسمیتر جریان دقت کرد و توجه به این فاکتورها ضروری است. برای انتخاب ابزار دقیق نهایی کافی است با مشاوران ما در توسعه صنعت پایدار تماس بگیرید تا اطلاعات کاربردی و جزئیات را در ارتباط با ترانسمیتر جریان را در اختیار شما قرار دهیم. پاسخ گویی در سریع ترین زمان به درخواست شما و مشاوره برای انتخاب بهترین برندهای ترانسمیتر جریان، برندهایی که در معتبرترین صنایع و کارخانه های شیمیایی و شرکت های روز دنیا استفاده می شود در کنار تجربه سال ها کار با بزرگترین شرکت ها و سازمان ها سرمایه است که به آن افتخار داریم و در جهت حفظ آن میبالیم.