فلو ترانسمیتر (ترانسمیتر جریان) وسیله ای برای اندازه گیری شدت جریان سیال و گزارش نتیجه نهایی به اتاق کنترل و به تکنسین سیستم می باشد. این ابزار روی سیستم پایپینگ و لوله کشی سیستم های صنعتی و پالایشگاهی نصب شده و به وسیله روش های مکانیکی، امکان اندازه گیری شدت جریان و اختلاف جریان در دو نقطه را فراهم می نماید. همچنین این ابزار مشخص می کند که حجم سیال در هر فرآیند و در هر مخزن تحت فشار به چه صورت خواهد بود. در فلو ترانسمیتر یا ترانسمیتر جریان ریموت تایپ، سنسور به طور جداگانه روی خط نصب می گردد. یکی از ویژگی های بارز ترانسمیتر جریان این است که نتیجه ی خود را به صورت داده های قابل فهم به تکنسین ها نشان می دهد. این داده ها به این دلیل حائز اهمیت هستند که می توان آنها را در محاسبات صنعتی و پالایشگاهی به کار برد و توسط آن اطلاعات گوناگونی به دست آورد. علاوه بر موارد ذکر شده، یکی از ساده ترین کاربردهای فلو ترانسمیتر، تعیین ویسکوزیته و تعیین سطح مایعات در مخازن تحت فشار است. برای خرید فلوترانسمیتر و استعلام قیمت با کارشناسان ما در توسعه صنعت پایدار تماس حاصل نمائید.

نحوه کار ترانسمیتر جریان

فرستنده های جریان از طرف دیگر دارای یک بدنه مکانیکی و مدار عملکرد الکترونیکی هستند و جریان سنج ها برای کاربردهای دستی و میدانی طراحی شده اند. اکنون که تفاوت بین فرستنده های جریان و جریان سنج ها مشخص شد می توان گفت استفاده از این ابزار در سیستم‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد و می‌تواند مشخص کند که حجم سیال در هر فرآیند و در هر مخزن تحت فشار به چه صورت خواهد بود و فشارها و تنش های محیطی بر سیال، تاثیر دیواره لوله بر سرعت جریان سیال، تنش های ایجاد شده در جریان حرکت سیال، درجه حرارت و فشار بخار سیال فاکتورهای دیگری هستند را میتوان محاسبه کرد.

انواع ترانسمیتر جریان

امروزه سه نوع اصلی از ترانسمیتر جریان استفاده می شود و آنها فرستنده های فشار دیفرانسیل، فرستنده های جریان مغناطیسی و فرستنده های جریان گرداب هستند. این سه نوع نیاز به کالیبراسیون پیچیده کمی احتیاج دارند که با استفاده از یک کنتور اصلی انجام می شود، کنتور اصلی که برای این منظور استفاده می شود باید مطابق با استاندارد بین المللی یا ملی تنظیم شود. همچنین ، باید دارای سازگاری با مایعات تحت آزمایش باشد. در این کالیبراسیون، سیگنال پالس ورودی و فرکانس جریان خروجی با کالیبراتور مقایسه می شود. کالیبراتور در اینجا به عنوان کالیبراتور اصلی کار می کند. فرآیند کالیبراسیون باید مطابق با دستورالعمل های سازنده انجام شود و مهم است که کالیبراسیون کنتورهای جریان را متخصصان انجام دهند.

موارد مهمی در زمان انتخاب ترانسمیتر جریان که باید بدان ها دقت کرد از جمله: دقت در اندازه گیری ها،  ویژگی های پیشرفته تشخیصی همچون قابلیت تشخیص نویز، تشخیص عیب سنسور، تشخیص عیب سیم کشی، تشخیص لوله خالی و غیره و حداقل تعمیر و نگهداری اشاره کرد. عوامل فیزیکی دستگاه را هم باید مدنظر قرار داد کیفیت بدنه شامل فولاد ضد زنگ، آلیاژهای نیکل، فولاد کربنی و فولاد دوبلکس و راحتی در نصب همه این مواد به می تواند اطمینان بالایی را ایجاد کند.

اما برتری و مزایای استفاده از ترانسمیتر جریان شامل: ارائه گزارش با توجه به تغییر شرایط سیال،  امکان استفاده  و بکارگیری در محیط های متفاوت به صورت غرق شده یا تحت شرایط خورنده و درصد خطای پایین اشتباه اشاره کرد

کاربرد ترانسمیتر جریان

ترانسمیتر جریان به دلیل قابلیت های گسترده ای که دارند در کاربردهای مختلف صنعتی کاربرد گسترده ای دارند. در زیر چند صنعت استفاده شده از ترانسمیتر جریان ارائه شده توسط ما وجود دارد:

  • آب و فاضلاب

  • فلزات و معادن

  • دریایی

  • برق و تاسیسات

  • شیمایی و نفت و گاز

  • دارویی

سخن پایانی ترانسمیتر جریان یکی از ابزارهای دقیق و پرمصرف برای اندازه گیری جریال سیالات و گازها و انتقال نتایج به اتاق کنترل است و بسیار پرکاربرد در صنایع پتروشیمی و غذایی و دارویی. همانطور که در مقاله اشاره شد نکات بسیار مهمی در زمان انتخاب ترانسمیتر جریان مناسب وجود دارد که باید براساس خصوصیات فیزیکی و دقت ترانسمیتر جریان دقت کرد و توجه به این فاکتورها ضروری است. برای انتخاب ابزار دقیق نهایی کافی است با مشاوران ما در توسعه صنعت پایدار تماس بگیرید تا اطلاعات کاربردی و جزئیات را در ارتباط با ترانسمیتر جریان را در اختیار شما قرار دهیم. پاسخ گویی در سریع ترین زمان به درخواست شما و مشاوره برای انتخاب بهترین برندهای ترانسمیتر جریان، برندهایی که در معتبرترین صنایع و کارخانه های شیمیایی و شرکت های روز دنیا استفاده می شود در کنار تجربه سال ها کار با بزرگترین شرکت ها و سازمان ها سرمایه است که به آن افتخار داریم و در جهت حفظ آن میبالیم.