ترانسمیتر سطح چیست؟

  لول ترانسمیتر (ترانسمیتر سطح) ابزاری بسیار دقیق است که یک خروجی الکتریکی متناسب با اندازه گیری سطح ثابت فراهم می نماید. از این ابزار برای تعیین سطح مواد جامد فله و یا مایع خاص در زمان مشخص استفاده می شود. علاوه بر این در اندازه گیری سطوح مخازن و در صنایع شیمیایی، دارویی، غذایی، نفت، پتروشیمی، برق و …. نیز کاربرد دارد. ترانسمیترهای سطح پس از رسیدن به یک نقطه از سطح یا بارها پس از هر اندازه گیری (اندازه گیری سطح به طور پیوسته) یک خروجی ارائه می دهند. در زمان انتخاب یک دستگاه، مصرف کننده باید محدوده اندازه گیری ترانسمیترهای سطح و سازگاری خروجی را در نظر داشته باشد. ترانسمیترهای سطح دارای انواع مختلفی نظیر ترانسمیتر سطح راداری، راداری هدایت شده، التراسونیک، دیسپلیسری، مایکروویو هدایت شده، اختلاف فشار، مغناطیسی، هیدواستاتیک و … می باشند. تفاوت لول سوئیچ و لول ترانسمیتر این است که در لول سوئیچ پس از رسیدن سیال به حدی معین، هشدار قطع یا وصل جریان از طریق سوئیچ صادر می گردد. اما در لول ترانسمیتر امکان دارد پس از رسیدن سطح ماده به میزانی معین (سطح نقطه) یا بطور پیوسته پس از هر اندازه گیری(سطح مداوم)، فرمان به خروجی صادر شود. برای خرید لول ترانسمیتر (ترانسمیتر سطح) با همکاران ما در توسعه صنعت پایدار تماس حاصل نمائید.

جمعیت و نیازهای تولید شده توسط آن یکی از چالش های دنیای امروز است، قرن حاضر شاید با مصرف گرایی گره خورده است ولی تامین منابع و ایجاد رفاه برای این تعداد در گذشته تنها خیالی دست نیافتنی بود که تنها دانش بشری توانست راه حلی برای آن بیابد بی آنکه آسیب بیشتری بر این کره خاکی بیافزاید. تولید مواد و احتیاجات بشر با استفاده از دستگاه هایی که بهره وری بالایی دارند، سرعت تولید و جلوگیری از اصراف و هدر رفت منابع و مواد خام به خاطر تجهیزات و به کارگیری ابزارهای دقیق برای نظارت و کنترل هر چه بیشتر بر روی فرآیندهای تولید و نگهداری همگی باعث شده تا امروز در کنار ایجاد رفاه برای این جمعیت زیاد، از بسیاری از آسیب ها و اتلاف انرژی های خدادادی جلوگیری شود. در کنار تمام این موارد مهندسی و استفاده درست از منابع انسانی و دستگاه های پیشرفته مسیر را به سوی آینده بشر هموارتر کرده است. کارخانه ها و شرکت های محلی و بین المللی که با بهترین تجهیزات قلب های تپنده این سیستم و توزیع کننده خدمات و کالای بسیاری هستند.

با توجه به مطالب گذشته که بیان شد، یکی از روش های اندازگیری فشار اندازگیری براساس نحوه عملکرد مانومترها و محاسبه فشار ستونی از مایع می باشد. در سطح سنج هایی که براساس محاسبه فشار کار می کنند می توان از فرمول زیر با اندازه گیری فشار و معلوم بودن مقدار چگالی سیال  (ρ)ارتفاع ستون مایع درون مخزن را بدست آورد:

Pabs=P+(ρ*g*H)

جهت محاسبه ارتفاع سیال درون یک مخزن با این روش، نیاز است که فشار ستون مایع و فشار بالای مخزن اندازه گیری شوند، ترانسمیتر سطح یا لول ترانسمیتر (Level Transmitter) دستگاه است که برای اندازه گیری و گزارش سطح مایعات و سیالات مختلف در داخل یک مخزن استفاده می شود. احتمالاً شناور کولر های آبی را دیده اید که با حرکت مکانیکی می تواند میزان حجم آب در داخل کولر را به شما نشان دهد. عملکرد ترانسمیتر ها هم مشابه همین میباشد. البته نباید از این تفاوت چشم پوشی کنیم که در ترانسمیترها نتیجه کار به صورت اعداد دیجیتالی به اپراتور گزارش می شود که تابعی از فاکتورهای مختلف است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. ترانسمیتر سطح با فرض معلوم بودن مقدار چگالی سیال (ρ) ارتفاع ستون مایع درون مخزن را محاسبه می کند.

زمانی که تغییراتی در سطح سیال داخل مخزن یا حتی جامدات توده ای همچون پودر ها در داخل محفظه یا مخزن رخ می دهایجاد می شود، باعث تاثیر فشار مکانیکی بر روی سنسور و حسگر دستگاه می شود که این تغییرات سنسور و حسگر باعث ایجاد یک مدار الکترونیکی در داخل دستگاه می شود.

انواع مختلفی از این دستگاه در بازار وجود دارد اما برای دسته بندی انواع ترانسمیتر سطح یا لول ترانسمیتر روش های متفاوتی وجود دارد که بیشتر مربوط به نحوه تشخیص تغییرات سطح توسط سنسور و گزارش نتیجه نهایی آنهاست. با توجه به این اطلاعات در حال حاضر ۶ نوع کاربردی از آنها وجود دارد که در ادامه به معرفی هر یک از آنها و تفاوت و مزیت آن ها خواهیم پرداخت:

نوع خازنی این ترانسمیترها از مایع ذخیره شده در یک مخزن و تانکر به عنوان یک دی الکتریک بین دو یا چند الکترود استفاده می کنند. در اکثر موارد ظرفیت انرژی مدار خازنی در حالتی که مخزن پر باشد بیشتر می شود و با کاهش سطح مایع، ظرفیت آن کم می شود. این تغییر تحت عنوان سطح مایع ما تعریف می‌شود و نتیجه نهایی گزارش داده میشود.

نوع دیگر ترانسمیترهای سطح هیدرواستاتیک است، از این دسته از ترانسمیتر ها به عنوان ترانسمیتر سطح فشار هم در بازار یاد می شود، شاید مهمترین المان این دسته از ترانسمیترها حساسیت و تاثیر نیروی مایع و فشار حجم آن است. به بیان دیگر زمانی که حجم سیال در داخل مخزن زیاد باشد، نیروی سیال بیشتر است و حالت عکس نیز برقرار است.

نوع دیگر موجود در بازار لول ترانسمیتر مغناطیسی است که اساس کار آن بدان شکل است که از یک شی کوچک مغناطیسی در داخل سیال به صورت شناور استفاده میشود. تغییر ارتفاع این شی مغناطیسی در داخل مخزن باعث ایجاد یک نیروی مغناطیسی در داخل می شود که با تغییرات سطح مایعات داده های نهایی ما نیز تغییر می کند.

ترانسمیترهای سطح التراسونیک؛ نحوه عملکرد این نوع لول ترانسمیتر همچون ترانسمیترهای راداری است که با ارسال پالس های  التراسونیک به داخل مخزن کار میکند. در این شیوه پالس التراسونیک را به داخل مخزن می فرستند و در ادامه زمان ارسال پالس های التراسونیک و بازگشت آنها نشان می‌دهد که میزان سطح مایع در داخل مخزن به چه صورت است و نتایج به صورت داده های دیجیتال به اپراتور نمایش داده می شود.

اگرچه که گفته شدکه عملکرد این دو ترانسمیتر راداری و التراسونیک تا حدودی شبیه به هم می باشد اما تفاوت اصلی این دو گروه تجهیز در این است که در سطح‌سنج رادار، به جای موج التراسونیک، موج رادیویی منتشر می‌شود. امواج رادیویی جزء امواج الکترومغناطیسی محسوب می شوند سطح‌سنج رادار در بلندترین ارتفاع مخزن نصب می‌شود و آنتن آن، امواج رادیویی ارسال می‌کند

در مقالات بعدی بیشتر در مورد مزیت های این قطعه و تاثیرات آن بر روی فرآیندها خواهیم گفت اما لازم است بدانیم که ترانسمیتر سطح برخلاف تصور  فرآیند مهندسی بالایی دارد و دقت و کارآیی آن در سیستم بر هیچکس پوشیده نیست. نکات بسیار مهمی در زمان انتخاب این قطعه دقیق وجود دارد که باید براساس شرایط محیطی و شرایط مواد که درسیستم وجود دارد، انتخاب کرد و توجه به این فاکتورها از اهمیت بالایی برخوردار است. توجه به این نکات است که می تواند از فشار بر روی سیستم در شرایط بحرانی جلوگیری نماید از هزینه های سنگین و فاجعه آتی جلوگیری کند. برای انتخاب ابزار نهایی کافی است با مشاوران ما در توسعه صنعت پایدار تماس بگیرید تا جزئیات و اطلاعات کاربردی را در ارتباط با ترانسمیتر سطح را در اختیار شما قرار دهیم و بهترین مشاور در کنار شما باشیم و با توجه به درخواست شما بهترین برندهای Level Transmitter را به شما معرفی کنیم برندهایی که در معتبرترین صنایع شیمیایی و شرکت های غذایی روز دنیا استفاده می شود. تجربه سال ها کار با بزرگترین شرکت ها و سازمان ها سرمایه است که به آن افتخار داریم و در جهت حفظ آن میبالیم.