روتامتر چیست؟

روتامتر نوعی جریان سنج (فلومتر) است که جریان حجمی مایعات و گازها را اندازه می گیرد. اندازه‌گیری جریان در روتامتر به وسیله یک شناور انجام می شود که آزادانه درون یک لوله مخروطی حرکت میکند. روتامتر را می توان با استفاده از اجزای مختلف نظیر لوله شفاف، مقیاس، شناور و فرستنده ساخت. در ساخت این ابزار، از یک لوله شفاف مخروطی شکل استفاده می شود که شامل یک درجه بندی بوده و درون آن شناور قرار می گیرد. شناور یک وسیله ی کوچک در داخل لوله یک روتامیتر با ابعاد مشخص است. روتامتر در صنایع کاربردهای بسیار زیادی دارد چرا که یک روش مقرون به صرفه و کم هزینه برای اندازه گیری نرخ جریان های بسیار کم تا بسیار زیاد است. همچنین از این ابزار به طور گسترده در پتروشیمی، متالورژی، صنایع سبک و سایر صنایع استفاده می شود. عوامل بسیاری در قیمت روتامتر اثرگذار هستند از جمله، نوع سیال، جنس بدنه، برند، اندازه و فشار عملیاتی. برای خرید روتامتر با کارشناسان ما در توسعه صنعت پایدار تماس حاصل نمائید.

 

تغییرات روزانه در کسب و کار و صنایع باعث شده تا علاوه بر نوع رفتار سازمان خود زمان و هزینه ای را هم برای بررسی رقیب ها و فعالیت هایشان در نظر بگیرید، در ادامه و مطابق معمول قصد داریم تا در مورد یکی دیگر از قطعات کاربردی در صنایع و شرکت ها برای شما همراهان همیشگی مطالبی را بیان کنیم.

 این کار میتواند کمک بزرگی برای تصمیم گیری ها و نوع رفتار ما در بازار باشد به شرطی که بدانید چه نکاتی اهمیت دارند و نسبت به چه اتفاقاتی بی تفاوت باشید تا بتوانیم بهترین استراتژی را در مقابل بازار نشان دهیم. بسیاری از شرکت ها نسبت به رقبای خود رفتاری خصمانه دارند، نباید در برابر پیشرفت ها و فعالیت های رقبا اینگونه عمل کرد. گاهی بهترین موقعیت ها از مشاهده  رقبای ما در بازار و حتی در صنایع دیگر به وجود می آید .

اما برای این کار مهم است که بدانید خدمات و تولیدات شما چه تفاوتی نسبت به موارد پیشنهادی از طرف رقیبتان دارد. به زبان دیگر چه ارزشی را ما در برابر کالای رقیب به جامعه هدف خود ارائه می دهیم. آیا آنها از تکنولوژی جدیدی استفاده میکنند؟ سطح جدیدی از دانش که هنوز شما به آن دسترسی پیدا نکرده اید؟ یا …

تنها دانستن فعالیت های رقبا در این چهارچوب میتواند کمک بسیار خوبی  برای ما و نوع فعالیتی که انجام می دهید می تواند باشد به بیان ساده می توان با بررسی هدفمند از بسیاری از هزینه ها جلوگیری کرد و در صنایع از فرآیندها و یا ابزار های استفاده شده توسط آنها الگوبرداری کرد. استفاده از ابزارهای دقیق یکی از نکاتی است که می توان گفت باعث افزایش کیفیت و رضایت مشتریان و حتی راحتی مصرف کنندگان شده است و از خستگی و حوادث بسیاری حین کار جلوگیری کند.

روتامتر

از روتامتر به عنوان ابزارهای مکانیکی استفاده می شودکه نحوه اندازگیری دبی جریال سیال مختلف مانند مایعات و گازها را به شکلی خاص و منحصر به فرد اندازگیری می کند، این ابزار از یک لوله بزرگ و یک شناور تشکیل شده استو شناور داخل آن نسبت به تغییرات سرعت جریال مایع یا گاز پاسخ می دهد به شکلی می توان گفت روتامتر نوعی فلومتر یا دبی سنج محسوب می شود؛ کار اصلی روتامتر این است که چه حجمی از سیال و با چه سرعتی وارد بخش های مختلف فرآیند و تاسیسات و تاثیر آن به چه صورت است از جمله ابزارهای دقیق است که در طراحی و اجرای فرآیند تاثیر بسیار زیادی دارد و نام دیگر آن در بازار متال توب روتامتر است و از شناخته شده ترین روتامتر های بازار می توان به انواع روتامتر هوا، روتامتر شیشه ای و روتامتر آب اشاره کرد.

نحوه عملکرد روتامتر

همانطور که گفته شد روتامتر از دو بخش اصلی بدنه و شناور ساخته شده است و دارای یک قسمت ورودی و یک قسمت خروجی است که به سیستم لوله کشی اصلی فرآیند متصل می شود و جریان مایع یا گاز عبوری از آن را به داخل روتامتر منتقل می کند، فشار به وجود آمده باعث بالا رفتن و تغییر شناور در داخل بدنه شده و این تغییر را به اپراتور یا ناظر با یک عدد نشان می دهد؛ در نوع دیگر روتامتر های فلزی این تغییرات شدت جریان تبدیل به الکترومغانطیس شده و به شکل دیجیتال نمایش داده می شود اما نکته مورد توجه این است که افزایش و کاهش سطح شناور تا زمانی ادامه می بابد که دبی جریان سیال ثابت شده و تغییرات مکانی نداشته باشد در این حالت اپراتور عدد دقیق را بر روی بدنه روتامتر مشاهده می کند اما باید در نظر گرفت که این عدد نیز تا حدی تحت تاثیر جرم حجمی سیال و حتی نوع آن می باشد. اما بیشترین کاربرد روتامتر در شرکت ها و پالایشگاه ها است که باید سرعت جریان نفت و گاز ورودی به محل فرآیند یا بخش خاص را اندازه گیری کنند و یا تصفیه خانه ها که در آن سیستم های پمپاژ آب قرار دارند جالب است که بدانید از انواع مدل حمل آن می توان برای انازه گیری دبی جریان آب رودخانه ها و یا هوا نیز استفاده کرد.

همانطور که گفته شد انواع مختلفی از روتامتر در بازار وجود دارد که بر حسب محیط و نوع سیال انتخاب می شوند اما از نظر ساخت  و مواد به کار رفته به طور کلی می توان به سه نوع روتامتر شیشه ای که قدیمی ترین است و روتامتر فلزی وروتامتر پلاستیکی اشاره کرد. روتامتر شیشه ای نسل اول و ابتدایی روتامترها است جنس بدنه از شیشه و جنس شناور داخلی آن از جنس فلز یا پلاستیک می باشد اما نوع روتامتر فلزی که برای فشارهای به مراتب بالاتر با درجه حرارات بیشتر طراحی شده است، جنس بدنه این روتامترها از آلومینیوم، برنج یا فولاد ضد زنگ می باشد و نمایش اعداد بر روی آن ها به صورت دیجیتال گزارش می شوند.

نوع سوم یا نوع روتامتر پلاستیکی که نوع کاربردی و ارزان محسوب می شود مقاومت بالای این روتامتر در  برابر ضربه و قیمت مناسب آن را به یکی از محبوب ترین ها بدل کرده است اما باید بدانید که این تجهیزات بسیار حساس هستند و فرآیند نصب بسیار دقیقی می خواهند.

 از مزایا روتامتر ها می توان به قیمت مناسب و دقت بالا اشاره کرد و همچنین روتامتر تحت تاثیر نیروهای خارجی قرار نمی گیرد و کار با آن بسیار ساده است اما نکات بسیاری وجود دارند که در موقع انتخاب و خرید باید به آن ها توجه کرد و انتخاب روتامتر مناسب را تحت تاثیر قرار می دهند، شاید اولین فاکتور در انتخاب یک روتامتر مناسب توجه به وضعیت سیال باشد، اطلاعات فیزیکی و شیمیایی سیال و حتی خورنده بودن می تواند بسیاری از گزینه های موجود در برابر ما را حذف کنند. نکات دیگر ویسکوزیته و دانسیته سیال است که براب ما دارای اهمیت بالایی می باشند در ادامه دبی جریان باید بررسی شود چرا که مقدار ماکزیمم و مینیمم دبی جریان در هر فرآیند از اهمیت بالایی برخوردار است و توجه به این نکات است که می تواند از اخلال و بروز مشکل در سیستم به شکل کلان جلوگیری کند برای انتخاب ابزار نهایی کافی است با مشاوران ما در توسعه صنعت پایدار تماس بگیرید تا جزئیات و اطلاعات کاربردی را در ارتباط با انواع روتامترها و کاربرد آن ها را در اختیار شما قرار دهیم و بهترین مشاور در کنار شما باشیم و با توجه به درخواست شما بهترین برندهای روتامتر را به شما معرفی کنیم برندهایی که در معتبرترین صنایع و کارخانه های شیمیایی و شرکت های روز دنیا استفاده می شود. تجربه سال ها کار با بزرگترین شرکت ها و سازمان ها سرمایه است که به آن افتخار داریم و در جهت حفظ آن میبالیم.