گیج دما یکی از کاربردی ترین تجهیزات ابزار دقیق در صنایع مختلف است که برای کنترل و نظارت دما در واحدهای صنعتی استفاده می شود و به وسیله ی آن می توان دمای سیال را در سیستم های مختلف با کمیت های مشخص اندازه گیری کرد. گیج دما، با نامهای دماسنج صنعتی و یا ترمومتر نیز شناخته می شود و عموما در انواع گیج دما آنالوگ و گیج دما دیجیتال تولید و عرضه می شود. برای خرید گیج دما و یا استعلام قیمت با همکاران ما در توسعه صنعت پایدار تماس حاصل نمائید.
همانطور که می دانید، کنترل و نظارت یکی از موارد مهمی است که باید در طول فرآیند به آن توجه کرد. حواس پرتی انسان باعث بالا رفتن ریسک در بسیاری از بخش ها و موارد می شود و اگر آن را کنترل نکنیم، شاهد خسارات و هزینه های جبران ناپذیری در سیستم و در بخش منابع انسانی هستیم. در این میان از نقش علم و فناوری نمی توان چشم پوشید، پیشرفت و آگاهی باعث برتری بر محدودیت ها و ساختن ابزارهای دقیق و کاربردی شده است، ابزارهای دقیقی که می توان از آنها استفاده کرد و ضعف خود را به شکل کاملی برطرف ساخت.

 

گیج دما

ابتدا باید در مورد ساختار و نحوه کار گیج دما برای شما بگوییم که دماسنج دو فلزی دستگاه اندازه گیری دما است. با استفاده از یک نوار دو فلزی، دمای رسانه را به جابجایی مکانیکی تبدیل می کند. نوار دو فلزی شامل دو فلز مختلف با ضرایب انبساط حرارتی متفاوت است. دماسنج های دو فلزی در دستگاههای مسکونی مانند تهویه مطبوع ، اجاق گازها و دستگاههای صنعتی مانند بخاری، سیم گرم، پالایشگاه و غیره استفاده می شوند. آنها یک روش ساده، با دوام و مقرون به صرفه برای اندازه گیری دما هستند. همانطور که گفته شد دماسنج دو فلزی با استفاده از دو ویژگی اساسی فلز کار می کند: خاصیت انبساط حرارتی فلز و ضریب انبساط حرارتی فلزات مختلف برای یک دما؛ انبساط گرمایی خاصیت فلز برای تغییر شکل یا حجم آن با تغییر دما است. نوارهای فلزی در طول آنها با هم یکی شدن یا پرچ شدن به هم متصل می شوند. نوارها از یک انتها ثابت شده و از انتهای دیگر حرکت می کنند. به شکل معمول از دو فلز فولاد و مس برای ساخت استفاده می شود اما از فولاد و برنج نیز می توان استفاده کرد. هنگامی که دما افزایش می یابد ، نوار در جهت فلز با ضریب دمای پایین تر می چرخد. با کاهش دما ، نوار در جهت فلز با ضریب دمای بالاتر خم می شود. انحراف نوار تغییر دما را نشان می دهد. این حرکت خمشی به صفحه شماره گیری دماسنج متصل می شود و از این طریق دمای رسانه را خارج می کند. کالیبراسیون گام مهمی برای اطمینان از قرائت صحیح دما است.

 

کاربرد گیج دما

گیج دما یکی دیگر از ابزارهای سنجش ویژگی‌های محیطی است که به منظور اندازه گیری دمای محیط یا درجه حرارت یک سیستم از آن استفاده می‌شود. این ابزارها به شکل‌های مختلفی می‌توانند درجه حرارت را اندازه گیری کنند. ترانسمیتر دما و گیج دما کاربرد متفاوتی دارند. به طور کلی، ساده‌ترین نوع دماسنج‌ ها، همان دماسنج‌ های جیوه‌ای هستند که معیار اندازه گیری آنها، تغییر حجم جیوه در اثر گرما است. به عنوان مثال، با توجه به تغییر حجم کم در برابر تغییر دما، می‌توانند دمای محیط یا درجه حرارت هر جسمی را گزارش کند. این به عنوان اصول اولیه استفاده شده در ترمومترهای آنالوگ و دماسنج‌ها به کار گرفته شد که نسل‌های بعدی با شیوه‌های متفاوتی ساخته شدند. کاربرد گیج دما آنالوگ که به آن ترمومتر آنالوگ و یا دماسنج عقربه ای نیز گقته میشود، بیشتر در صنایعی مانند پتروشیمی است.. دلیل این امر این است که گیج های آنالوگ برعکس گیج دما دیجیتال از جریان الکتریسیته برای اندازه گیری دما استفاده نمی کند ربرا استفاده از جریان برق در صنایع پتروشیمی خطر انفجار را به دنبال دارد. معیار های مهم در هنگام انتخاب دماسنج دو فلزی: دامنه دما و ساقه هستند.

دامنه دما: دماسنج دو فلزی باید در دمای حد بالا و پایین باشد. به دلیل درجه حرارت شدید ، فلزات ممکن است به محدوده انبساط خود برسند و از بین نرود و باعث آسیب دائمی دماسنج شود. ساقه: طول و قطر ساقه برای دماسنج ساقه ای دو فلزی باید طبق نیاز برنامه تعیین شود. این ممکن است نیاز به تعیین طول یا عمق غوطه وری مخزن محل استفاده از دماسنج داشته باشد.

ترموول: ترموول یک لوله استوانه ای است که از سنسورهای دما نصب شده در کاربردهای صنعتی محافظت می کند. این به عنوان یک مانع برای محافظت از دماسنج گران قیمت در برابر آسیب احتمالی مایع فرآیند عمل می کند. ترموول ها باید در مواردی استفاده شوند که ساقه در معرض دما، فشار، سرعت زیاد یا مایع از نوع خورنده باشد. با نصب یک ترموول، دماسنج ها را می توان به راحتی جدا کرد و بدون توقف روند، آنها را تعویض کرد. از آنجا که ترموول از دماسنج محافظت می کند ، ماندگاری آن بیشتر می شود و باعث کاهش هزینه های نگهداری و تعویض می شود. یکی از انواع دماسنج ها، دماسنج نوار مارپیچ برای کاربردهای صنعتی مانند پالایشگاه ها ، مشعل های روغن و غیره ترجیح داده می شود. نوارهای دو فلزی به صورت مارپیچ داخل ساقه پیچ می شوند و می توانند توسط ترموول ها پشتیبانی شوند تا با درجه حرارت و فشار شدید کار کنند. دماسنجهای نواری مارپیچی در ترموستات ها برای حساسیت به تغییرات دمای پایین مورد استفاده قرار می گیرند.

خرید گیج دما

برای انتخاب بهترین گیج فشار و دما ترکیبی ( ترمومانومتر ) باید ویژگی های مهمی را در نظر گرفت :یکی از مهم ترین نکات برای انتخاب فشار سنج بیشترین میزان فشاری است که گیج فشار تحمل می کند. نوع سنسور انتخابی با توجه به میزان فشار فرق می کند. میزان دمای محیط، چگالی ، ذرات معلق در هوا، رطوبت و … در نحوه کار فشار سنج تاثیر گذار هستند. فشار واکنش ها، محدودیت فضای استفاده، اندازه و نوع اتصالات، داشتن بدنه ای مقاوم و مکانیسم درونی دقیق و با کیفیت همه و همه از مواردی است که باید به آن دقت کرد. همانطور که قبل تر در این مقاله گفته شد این نکات برای انتخاب گیج دما می تواند بسیار با اهمیت باشد به طوری که در درازمدت توجه به این فاکتورها می تواند از بسیاری از هزینه های پیش بینی نشده جلوگیری کند. برای انتخاب ابزار گیج دما دقیق نهایی کافی است با مشاوران ما در توسعه صنعت پایدار تماس بگیرید تا اطلاعات کاربردی و جزئیات کاتالوگ را در ارتباط با گیج دما را در اختیار شما قرار دهیم و برندهای معروف و حال حاضر در دنیا را معرفی کنیم. توجه به درخواست شما و تجربه سال ها کار با بزرگترین شرکت ها و سازمان ها سرمایه است که به آن افتخار داریم و در جهت حفظ آن میبالیم.

نکته دیگر که باید به آن توجه کرد این است که در بسیاری از موارد لازم است که نشانگر از نظر مکانی  جدا شود. به عنوان مثال، اگر قرار باشد دمای آب در لوله گرمایش اندازه گیری شود، همانطور که در سیستم های گرمایشی معمول است. سنسور دما باید درون لوله قرار گیرد، در حالی که نمایشگر دما باید خارج از لوله باشد. این دماسنج های دو فلزی همچنین می توانند مجهز به کنتاکت های سوئیچ باشند که در صورت عبور بیش از حد از درجه حرارت یا کم شدن دمای مشخص، مدار الکتریکی را می بندند. بر این اساس یک سیگنال الکتریکی فعال می شود. بنابراین تماس های سوئیچ می توانند کارهای کنترل را انجام دهند ، به عنوان مثال به عنوان یک ترموستات برای سیستم های گرمایش از کف، که به دلیل ایمنی در هنگام درجه حرارت بیش از حد، پمپ گرمایش را خاموش می کند و با پایین آمدن دما از یک سطح مشخص ، آن را دوباره روشن می کند.