فلومتر ورتکس

فلومتر ورتکس اولین بار توسط دانشمندی به نام Theodore von Kármán کشف شده است. اساس کار این دبی سنج بر مبنای یک پدیده که در دینامیک سیالات به وجود می اید کار میکند. کنتور های چرخشی گرداب سرعت مایع را با استفاده از یک اصل مشخص که به افتخار دانشمند آن به ان اصل von Kármán گفته میشود اندازه گیری میکند . از فلومتر ورتکس یا دبی سنج گردابی در صنایع مختلف استفاده میشود اما اغلب در صنایع شیمیایی و پتروشیمی از ان استفاده میشود. اندازه گیری فلو در دبی سنج گردابی به صورت حجمی بوده و اگر اندازه گیری را بر اساس جرم بخواهیم ( مانند اندازه گیری بخار) باید از سنسور دما ، ترانسمیتر فشار جداگانه و اتصال آن به کامپیوتر استفاده کنیم.

خرید فلومتر ورتکس

خرید فلومتر یکی از مهم ترین و پرچالش ترین فرایند ها در صنایع مختلف است ، زیرا یکی از مهم ترین فرآیندها در صنایع اندازه گیری جریان سیالات در لوله ها است. برای خرید یک فلومتر ورتکس باید چند نکته را در نظر بگیریم تا بتوانیم به محصولی که هم از نظر کارایی و هم از نظر بودجه مناسب کار ما هست را پیدا کنیم . کارشناسان ما در شرکت توسعه صنعت پایدار آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند و همچنین برای خرید انواع فلومتر مانند فلومتر روزمونت  ، فلومتر اندرس هاوزر ، فلومتر زیمنس و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

فلومتر ورتکس
خرید فلومتر ورتکس

فلومتر چیست ؟

فلومتر یا فلوترانسمیتر اصطلاحاتی هستند که مهندسین پالایشگاه ها بیشتر آن ها را به کار میبرند و استفاده زیادی میکنند و در طراحی های سیستم های مختلف به آن ها کمک زیادی میکند. در ایران از اسم جریان سنج یا دبی سنج نیز استفاده میکنند . از این ها به منظور گزارش شدت جریان عبوری از یک نقطه و سرعت آن جریان استفاده میشود. به طور کلی میتوان گفت که فلومترها از سه بخش مخصوص اندازه گیری ، مخصوص تبدیل و مخصوص گزارش و انتقال نتایج تشکیل شده اند . این دستگاه به صورت مکانیکی عمل میکند که دارای یک دیافراگم که با تغییر کردن سرعت جریان ، آن هم شروع به تغییر میکند .

کاربرد فلومتر ورتکس

امروزه دبی سنج گردابی به خاطر مزایای بالا و معایب نسبتا کم آن به یکی از پرکاربرد ترین و محبوب ترین ابزار در پالایشگاه ها تبدیل شده است . در پالایشگاه برای کنترل ورودی و خروجی سیستم مورد استفاده قرار میگیرد . یکی دیگر از کاربرد های این فلومتر در پالایشگاه این است که برای انتقال نفت ، فراورده های نفتی و سیستم نقل انتقال آب از آن استفاده میشود . در کل میتوان گفت در صنایعی که اندازه گیری بخار ها و گاز و مایع انجام میشود از این نوع فلومتر استفاده میشود .

مزایای فلومتر ورتکس

  • نصب و راه اندازی آسان
  • برای اندازه گیری گازها ، بخار و مایعات قابل استفاده است
  • سرعت پاسخگویی خوب و دقت و تکرار پذیری
  • هزینه کم تعمیر و نگهداری آن ها

معایب فلومتر ورتکس

  • لزوم نصب داخلی
  • نصب مستقیم در لوله
  • برای اندازه گیری حتما باید مایع تمیز باشد
  • افت فشار بالا
  • کاربرد های دبی سنج گردابی

اهمیت استفاده از فلومتر

اهمیت استقاده از فلومتر این است که با کمک این ابزار میتوانیم به اهمیت فشار و دما در سیستم ، میزان ماده مورد نیاز برای یک سیستم ، چگالی و جرم مولکولی مصرفی و…. را فهمید .

انواع فلومتر و برندهای فلومتر

فلومتر ABB : یکی از بهترین ها و محبوب ترین ها که در بازار ایران وجود دارد و برای اندازه گیری جریان از آن استفاده میشود . پرفروش ترین مدل های ABB میتوان به swirl master fss430 اشاره کرد که کاربرد زیادی در خطوط تولید محصول emf دارد و از محبوبیت بالایی نیز برخوردار است .
فلومتر کرونه : جزو یکی از ابزار های دقیق که از آن برای کنترل نشتی سیاله در لوله ها استفاده میشود.
فلومتر روزمونت یا فلو ترانسمیتر: برای اندازه گیری حجم مواد عبوری نسبت به زمان ، در صنایع نفت و پتروشیمی کاربردی زیادی دارد .