گیج اختلاف فشار برای بررسی اختلاف فشار بین دو نقطه مورد استفاده قرار می گیرد و نقش مهمی در تعادل سیستمی دارد. لازم به ذکر است که در اینجا منظور ما یک واکنش ساده و معمولی نیست و اغلب از این دستگاه ها برای پروژه‌های صنعتی بزرگ استفاده می‌شود. گیج اختلاف فشار دارای دو پورت ورودی می باشد که هر دو به نقاط مد نظر در سیستم ارتباط دارند. برای نمونه، اگر فشار در یک درگاه ورودی psi 200 و فشار در درگاه دیگر ۵۰ psi باشد، اختلاف فشار بین دو نقطه psi150 خواهد بود. بیشتر اوقات هنگامی که گیج اختلاف فشار بتواند اختلاف فشار دو محیط را با یک ابزار واحد نشان دهد، از دو گیج استفاده می‌شود. زمانی که اختلافات فشار جزئی بتواند تأثیر قابل توجهی در عملکرد یک مجموعه داشته باشد،‌ اندازه‌گیری اختلاف فشار بین دو نقطه از اهمیت بالایی برخوردار است. این موارد ممکن است شامل افت فشار در فیلترها، صافی ها، جداکننده ها، پمپ‌ها، سوپاپ ها، نمایش سطح مایع در مخازن، تشخیص نشتی در سیستم و‌ اندازه‌گیری جریان مایع باشد. بنابراین گیج اختلاف فشار ابزار بی فایده و یا ساده‌ای نیست که مهندسان بخواهند از آن چشم‌ پوشی کنند. برای خرید گیج اختلاف فشار با کارشناسان ما در توسعه صنعت پایدار تماس حاصل نمائید.

 

گیج اختلاف فشار چیست

در دنیای کنترل فرآیند، متغیرهای اندازه گیری زیادی وجود دارد که عموماً در گروه های فشار، دما، سطح و جریان قرار می گیرند. ابزار اندازه گیری این متغیرها به اپراتورهای سیستم امکان می دهد تا وضعیت و حرکت مایعات و گازها را کنترل کنند پس باید بگوییم این گیج با گیج فشار و همینطور ترانسمیتر فشار تفاوت دارد، اگر بخواهیم از نظر فنی در مورد این ابزار به زبان ساده بگوییم باید ابتدا در مورد فشار و اختلاف فشار توضیح بدهیم، برخلاف گیج فشارهای استاندارد که فشار را در یک نقطه از سیستم اندازه گیری می کنند، گیج های DP فشار را در دو نقطه اندازه گیری می کنند و اختلاف فشار بین این دو نقطه را روی یک صفحه نشان می دهند. فشار اندازه گیری شده می تواند قبل از فیلتر ۱۱۵ PSI و بعد از فیلتر ۱۰۰ PSI باشد، به دیجیتال سنج اجازه می دهد تا اختلاف را که ۱۵ PSI است را به دیفرانسیل ۱۵ PSI بخواند. این نشان دهنده افت فشار ۱۵ PSI است.


نحوه کار گیج اختلاف فشار

به زبان دیگر اختلاف فشار به معنای تفاوت فشار بین دو نقطه مشخص مورد نظر است و ممکن است این دو نقطه در مخزن بزرگ یا کوچک برای ذخیره سازی گاز و سایر سیالات باشد و یا دو طرف یک واکنش شیمیایی در آزمایشگاه و کارخانه؛ که به آن فشار تفاضلی یا اختلاف فشار می گویند. گیج اختلاف فشار یا فشار سنج تفاضلی ابزاری برای اندازه گیری این اختلاف فشار بین دو نقطه است و نحوه عملکرد آن بدین شکل است که فشارسنج تفاضلی یک دستگاه دارای ساختاری است که دو ورودی دارد که به دو مخزن یا دو سیستم لوله کشی وصل می‌شود. این دو طرف دو فشار متفاوت به سیستم اندازه گیری فشار سنج وارد می‌کنند که دستگاه با ساز و کار خود تفاضل فشار بین آنها را در صفحه نمایش خود گزارش می‌دهد. اگر اختلاف فشار بین دو نقطه صفر باشد و در واقع تعادلی باشند، عقربه ثابت بوده و به هیچ طرفی متمایل نمی شود.
بنابراین اگر یکی از فشارها بیشتر یا کمتر است، در این صورت فشار افتراقی نشان داده می شود. انتقال جابجایی عنصر فشار و نشانگر فشار از طریق یک حرکت مکانیکی حاصل می شود. بنابراین تا زمانی که وضعیت اختلاف فشار دو مخزن تحت کنترل باشد، سوئیچ به صورت غیر فعال بوده و سیستم مانند گذشته روال طبیعی خود را طی می‌کند. اما اگر به دلیل فاکتورهای مختلف مانند تأثیر دما، تغییراتی در وضعیت اختلاف فشار دو سیستم به وجود بیاید دستگاه بلافاصله این تغییرات را تشخیص داده می‌شود به همین راحتی کیفیت کار بالا می‌رود و می توان از بسیاری از اتفاقات و حوادث که موجب ضرر و زیان به سیستم و فرآیند باشد جلوگیری کرد.

اصول طراحی دی پی گیج

از نظر فیزیکی بدنه این ابزار اندازه گیری دارای یک پنجره ضد انفجار و ضد ضربه می باشد و در برابر خوردگی اسیدها و سایر مواد در طول زمان بسیار مقاوم بوده است و می توان گفت بهترین درجه حفاظتی در مقابل تاثیرات مکانیکی خارجی را داراست معمولاً برای بدنه این ابزارها از استیل یا فولاد خالص و کربن استیل استفاده می‌شود. کربن استیل مقاومت مکانیکی بالایی دارد و امکان استفاده از آن در شرایط خورنده هم وجود دارد و نکته دیکر پوشش مقیاس است که به صورت آینه ای طراحی شده است تا خطای انطباق را حذف کند. همچنین گیج اختلاف فشار می تواند دارای قوس قرمز باشد که نشان می دهد فیلتر مسدود است یا در معرض مسدود شدن است، که به آن “شرایط هشدار” نیز گفته می شود، سپس اپراتور می تواند اقدامات مناسب مورد نیاز برای اصلاح وضعیت را انجام دهد.

کاربردهای دیفرنشیال پرشر گیج

شاید مانیتورینگ و نظارت بر فرایند فیلتراسیون در پالایشگاه‌ها و همچنین در تصفیه خانه‌ها از مهمترین کاربردهای این ابزار باشد اماکاربرد این ابزار به این نقطه ختم نمی شود یک راه حل ساده و نسبتاً ارزان دیگر استفاده از گیج اختلاف فشار برای نشان دادن سطح مایع درون مخزن است. در مخازن باز، طرف فشار زیاد یک سنج DP به پایین مخزن منتقل می شود ، در حالی که طرف فشار کم با جو جفت می شود. در این سناریو DP سنج در حال اندازه گیری ستونی از مایع درون مخزن است. در آخر باید گفت نظارت بر افت فشار هر جا که رخ دهد باید مورد توجه قرار گیرد بدان معنی که می تواند فرصت های افزایشی برای بهبود شرایط فرآیند و صرفه جویی در اختیار شما قرار دهد تا فرآیندی بهینه را داشته باشید. پمپ ها و کمپرسورها مایع یا هوا را در هر فرایند با هزینه بالایی جابجا می کنند، کاهش فشار از دست رفته در هر جز از این فرآیند ممکن است نیاز به پمپ ها و کمپرسورهای بزرگتر و گران تر را کاهش دهد و به طور کلی جریان کارآمدتر و محصول نهایی بهتر ایجاد کند.

 چرا باید از گیج اختلاف فشار استفاده کنیم؟

به طور کلی همانطور که قبل تر در این مقاله گفته شد گیج اختلاف فشار می توانند خطای اپراتور را تا حد زیادی کاهش دهند ، بهره وری فرآیند را بهبود بخشند ، از تجهیزات گران قیمت محافظت کنند ، آموزش را کاهش دهند و از زمان تعمیر و نگهداری بکاهند. گیج اختلاف فشار انعطاف بالایی را برای اپراتور به ارمغان می آورد. نکات بسیار مهمی در زمان انتخاب گیج اختلاف فشار وجود دارد که باید براساس شرایط محیطی و ماده مورد نظر باید بدان توجه کرد و انتخاب مناسب داشت به طوری که در درازمدت توجه به این فاکتور ضروری است. برای انتخاب ابزار گیج اختلاف فشار دقیق نهایی کافی است با مشاوران ما در توسعه صنعت پایدار تماس بگیرید تا اطلاعات کاربردی و جزئیات کاتالوگ را در ارتباط با گیج اختلاف فشار را در اختیار شما قرار دهیم و برندهای معروف و حال حاضر در دنیا را معرفی کنیم. توجه به درخواست شما و تجربه سال ها کار با بزرگترین شرکت ها و سازمان ها سرمایه است که به آن افتخار داریم و در جهت حفظ آن میبالیم.