فلو سوئیچ (سوئیچ های جریان)، وسیله ای است که وظیفه کنترل و نظارت بر میزان جریان مایعات را بر عهده داشته و در صورت افزایش و یا کاهش خیلی زیاد جریان از مقدار تنظیم شده، برای حفاظت از تجهیزات، آلارم را روشن کرده و سنسور جریان، سیگنال الکتریکی به پی ال سی یا کنترلر های الکتریکی ارسال می نماید. منظور از جریان، سرعت مایع، گاز یا بخار در یک لوله است که باعث سوئیچ شدن می شود. همچنین منظور از بدون جریان، کاهش سرعت و یا گاهی توقف کامل است، و اجازه می دهد که سوئیچ به موقعیت اصلی برگردد. از فلوسوئیچ بیشتر در حافظت از پمپ ها، محفاظت از خنک کننده ها و هشدار برای نرخ جریان خیلی بالا و یا خیلی پایین استفاده می شود. همچنین جهت سنجش و مانیتورینگ جریان هوا، بخار و مایعات هم می توان از سوئیچ جریان استفاده کرد. برای خرید سوئیچ جریان و استعلام قیمت فلو سوئیچ با کارشناسان ما در توسعه صنعت پایدار تماس حاصل نمائید.

 

کاربرد سوئیچ جریان

از سوئیچ های جریان (Flow Switch) برای تعیین میزان دبی بالاتر یا کمتر از دبی خاص استفاده می شود. این مقدار (نقطه تنظیم شده) می تواند ثابت یا قابل تنظیم باشد. با رسیدن به نقطه تنظیم شده ، پاسخ می تواند باعث تحریک یک مدار الکتریکی شود. هنگامی که فلو سوئیچ فعال شود ، تا زمانی که دبی مقداری از نقطه تنظیم شده به عقب برگردد ، در آن شرایط باقی می ماند.
از این کلیدها یا سنسورها می توان به منظور کنترل و نظارت بر جریان در یک بازه زمانی خاص استفاده کرد یا برای نظارت دائمی بر کل جریان تنظیم کرد. از نظر فنی ، یک متر سنج یا نشانگر امکان دارد که حتما یک “سوییچ” جریان واقعی نباشد – اگر دستگاه فقط اطلاعات را ثبت و نمایش دهد ، به درستی متر یا نشانگر نامیده می شود. برای درک چگونگی عملکرد سوئیچ جریان و عملکرد آن، شناخت جزای اصلی سازنده یک سوئیچ یا سنسور معمولی از این نوع بسیار مفید و با اهمیت است. دستگاه اصلی است که بوصل به مدار میشود و در مجاری که گاز یا مایع از آن عبور می کند قرار می گیرد.
اصل عملکرد جریان سوییچ بر روی یک پیستون مغناطیسی شناور آزاد استوار است که فقط به حرکت مایعات درون خط پاسخ می دهد ، نه به فشارهای استاتیک یا سیستم. از این سوئیچ می توان برای فعال سازی هشدارهای شنیداری یا دیداری، همچنین رله ها یا سایر کنترل ها استفاده کرد.

 

انواع فلوسوئیچ

از آنجا که انواع مختلفی از سوئیچ جریان وجود دارد ، در ادامه خواهیم دید انواع مختلفی از روش ها و تکنیک های نصب فلوسوئیچ  وجود دارد. هنگامی که به دنبال اطلاعاتی در مورد سیم کشی سوئیچ جریان هستید، نکته ای که بسیار اهمیت دارد این است که درک واضحی از نوع سوئیچ مورد استفاده و برای چه منظور داشته باشید.به طور کلی، نصب سوئیچ جریان بر روی یک قسمت مستقیم از لوله یا کانال و اطمینان از اینکه لوله مستقیم در جلو و پشت سوئیچ از طول خوبی برخوردار است و از نصب یا سیم کشی نزدیک به خم ها، سایر اتصالات، سوپاپ ها، قسمت های باریک یا گسترده تر لوله و هر ویژگی دیگری که ممکن است باعث نوسانات آشکار میزان جریان در این منطقه شود خودداری کنید. از انواع سوئیچ جریان می توان به طور کلی به نوع های فلوسوئیچ پره ای، فلوسوئیچ پیستونی، فلوسوئیچ دیسکی و فلوسوئیچ خطی اشاره کرد.

 نحوه استفاده از سوئیچ جریان

برای دانستن چگونگی استفاده از سوئیچ جریان، ابتدا باید بدانید که سوئیچ در سیستم خاصی که صحبت می کنید برای انجام چه وظیفه ای در نظر گرفته شده است. اکثریت قریب به اتفاق در نظر گرفته شده است که کاملاً به صورت اتوماتیک کار کند مگر در شرایطی که آسیب دیده یا تخریب شود ، بنابراین دانستن نحوه استفاده از سوئیچ جریان بیشتر مواردی است که می دانیم چگونه تشخیص دهیم چه زمانی آنطور که باید کار نمی کند. Flow SWITCH از یک سیستم پدال تشکیل شده است که دارای یک آهنربا دائمی بوده که در انتهای بالایی آن قرار دارد. یک تماس نی خارج از جریان بالای این آهنربا قرار گرفته است. از دوم ، آهنربا با قطبیت مخالف برای ایجاد نیروی تنظیم مجدد استفاده می شود. یعنی سیستم پدال هنگامی که با جریانی که قرار است کنترل شود تماس پیدا می کند، جابجا می شود. آهنربا موقعیت خود را نسبت به تماس سوئیچ نی تغییر می دهد. مخاطب بسته به نوع مخاطب باز یا بسته می شود. به محض قطع جریان، پدال به موقعیت اصلی خود برمی گردد و بسته به نوع تماس، تماس سوئیچ نی باز / بسته می شود. این تغییر تماس (NO به NC یا NC به NO) برای نشان دادن خروجی سیگنال جریان مورد نیاز استفاده خواهد شد.
این کاملاً به نقشی که در یک سیستم معین بازی می کند بستگی خواهد داشت. سوئیچ های جریان دیگ های بخار گازی به طور عمده برای جلوگیری از آتش گرفتن دیگ بخار قبل از اینکه گازهای اضافی توسط فن ها از طریق دودکش تخلیه شود، استفاده می شود. معمولاً از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند و بعضی اوقات دارای محفظه های داخلی کاملاً مهر و موم شده هستند که در آن توربین یا کلیدهای مغناطیسی قرار دارد.

راهنمای خرید سوئیچ جریان (Flow Switch)

برای دانستن نحوه آزمایش فلوسوئیچ، باید دقیقاً بدانید که برای چه چیزی آزمایش می کنید، در بسیاری از موارد شما می توانید تأیید کنید که یک سوئیچ جریان به درستی کار می کند با مشاهده آن در عمل و بررسی اینکه هنگام شروع یا توقف جریان، پاسخ های صحیح فعال می شوند تأیید می کنید. در موارد دیگر ، ممکن است لازم باشد از اهم متر برای اندازه گیری مقاومت الکترونیک سوئیچ و تأیید وجود مدار ثابت (یا “تداوم”) هنگام فعال شدن سوئیچ استفاده کنید. انواع مختلفی از سوئیچ های جریان موجود است، و هر یک از آنها رویکرد متفاوتی اما مهم دارند برای اندازه گیری میزان جریان خطی، غیرخطی، حجمی یا جرمی مایعات یا گازها دارند.

انواع برندهای فلوسوئیچ

مارک های مختلف و تولیدکنندگان سوئیچ جریان انواع مختلفی از سوئیچ ها ، لوازم جانبی و سیستم هایی را دارند که به طور گسترده ای در آنها استفاده می شود. برخی از معروف ترین و محبوب ترین تولید کنندگان سوئیچ جریان شامل Honeywell و Dwyer هستند. به دلیل قابلیت اطمینان، دقت بالا و ویژگی های عملکرد دقیق در بسیاری از صنایع مورد علاقه هستند. این دقت ذاتی در طول عمر ، نیاز به کالیبراسیون مجدد مکرر را کاهش می دهد و باعث می شود.