فلومتر آب با توجه به دقت بسیار بالایی که دارد جزو ابزاری از دسته تجهیزات ابزار دقیق میباشد. نام دیگر این فلومتر دبی سنج آب میباشد . از دبی سنج آب برای اندازه گیری میزان جریان عبوری آب از یک مقطع لوله استفاده میکنیم و بعد از اندازه گیری توسط این فلومتر، عدد بدست آمده را در اختیار اپراتور قرار میدهد. معمولا دبی سنج ها با توجه به شرایطی که سیال عبوری دارد، تغییر وضعیت میدهند و این تغییر را به صورت دیجیتال یا آنالوگ به ما گزارش میدهند. بدلیل اینکه شرایطی که آب دارد مانند دما ، دانیسته و … متغیر هست، در نتیجه دبی سنج آب مدل های مختلفی دارد. شما میتوانید برای دریافت مشاوره به منظور خرید فلومتر و سابر ابزار دقیق، با متخصصان ما در توسعه صنعت پایدار تماس بگیرید.

خرید فلومتر آب

خرید فلومتر یکی از مهم ترین کار ما در راه اندازی یک کار میباشد به این دلیل که دارای تنوع زیادی هستند و همین باعث میشود ما در خرید کمی سردرگم شویم، در کل میتوانیم برای خرید دبی سنجی که برآورد کننده نیازهای ما باشد باید به نکات ذیل توجه شود:
اولین نکته : توجه کردن به شرایط محیط و شرایط آزمایشی که میخواهیم انجام بدیم تا بتوانیم دبی سنج مورد نیاز را ابتیاع کنیم.
دومین نکته : باید برای خرید به جنس لوله ها و نوع کاربری لوله ها توجه داشته باشیم.
سومین نکته : اخرین و شاید بتوان گفت که یکی از مهم ترین نکته ها برای خرید فلومتر ، دقت داشتن به نوع کاربری تجهیزاتی که در اختیار داریم است تا بتوانیم بهترین و کاربردی ترین انتخاب را داشته باشیم.

فلومتر آب
کاربرد های فلومتر آب

از فلومتر آب ( water flow metr ) برای اندازه گیری مقدار حجم آبی که در ساختمان ها، صنایع مختلف و یا انتقال داده میشوند استفاده میکنیم. آب مورد نیاز مردم و دفاتری که وجود دارند از طریق سیستم آب رسانی عمومی به شهر ها و روستاها انتقال داده میشود ، برای اینکه بتوانیم میزان آبی که مصرف میشود و سرعت جریان این آب را اندازه گیری بکنیم باید از کنتور هایی استفاده کنیم تا این اطلاعات را به ما بدهند ، به این دستگاه یا کنتور ، فلومتر آب میگوییم که نقش مهم و اساسی را برای ما دارد.
از دبی سنج آب مدل های مختلفی در بازار موجود است که هرکدام دارای ویژگی های خاص و متفاوتی میباشند و شیوه اندازه گیری سرعت جریان آب آن ها با هم متفاوت است . البته آن ها باهم نقطه اشتراک نیز دارند که همه آن ها اندازه گیری آب عبوری را بر اساس واحد متر مکعب و یا لیتر انجام میدهند که ممکن است بر اساس داده های الکتریکی و مکانیکی به دست ما بیاید. در زمان های قدیم از کنتور هایی که دارای عقربه بودن استفاده میشد و نمیتوانستیم ریزقطره هایی که از لوله عبور میکردند را اندازه گیری کنیم اما امروزه این کنتور ها جای خودشان را به کنتور های دیجیتالی و جدید دادند که قابلیت اندازه گیری ریزترین قطره ها را نیز دارند.

انواع فلومتر آب

فلومتر آب دارای ۴ نوع مختلف است که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد:

توربینی : این مدل دبی سنج با استفاده از یک پیستون یا توربینی که میچرخد ، سرعت جریان آب عبوری را اندازه گیری میکند . این فلومتر جزو ارزانترین و محبوب ترین نوع در بین جریان سنج های آب میباشد. هرچقدر سرعت جریان آب عبوری باشد، سرعت تیغه های چرخان نیز همان میباشد و با هم متناسب هستند. یکی از دلایلی که شاید مارا از خرید این جریان سنج پشیمان کند این است که در آب آلوده کارایی ندارد ، در حقیقت آلودگی آب باعث میشود دبی سنج ما مسدود شود و این مسدود شدن هزینه های مارا بالا میبرد ، در این جور مواقع اکثرا از دبی سنج های الکترومغناطیسی استفاده میکنند. یک دلیل دیگر برای نخریدن این مدل این است که اگر جریان آب عبوری کم باشد ، عددی که به ما نشان میدهد درست نخواهد بود و غیر قابل اعتماد است.
التراسونیک : این مدل جریان سنج ، با استفاده از جریان التراسونیک ، جریان آب را اندازه گیری میکند . طرز کار این دبی سنج به این شکل هست که یک سیگنال به پایین دست و یک سیگنال به بالا دست میفرستد ، این دستگاه دارای گیرنده هایی است که مدت زمان ارسال و برگشت سیگنال هارا با هم مقایسه میکند. اگر ما در یک سیستم بزرگ و صنعتی دنبال یک فلومتر باشیم که بتواند آب را در لوله های عظیم اندازه گیری کند و یا فرایند های دیگر ، میتوانیم از این مدل استفاده کنیم.
ورتکس : این دبی سنج را میتونیم جزو جریان سنج مکانیکی در نظر بگیریم. این مدل با قرار دادن مانع در مسیر آب باعث ایجاد تلاطم میشود و این تلاطم را، شدت جریان آب میداند .
الکترومغناطیسی : این دبی سنج ها از روش ایجاد میدان مغناطیسی و قانون القای فارادی برای اندازه گیری شدت جریان استفاده میکند.