توسعه صنایع بزرگ و کسب و کارهای نوین باعث بازنگری دید سرمایه گذاران و ارزش گذاری جدید در صنایع مادر شده است به طوری که ریسک و بازدهی سود مناسب تنها گوشه ای از چالش هایی است که این سرمایه گذاران آن ها را در تصمیم گیری خود می توانند لحاظ کنند، از طرفی سرمایه های خرد در گردش بسیاری از مردم می تواند به شکل موثر تاثیر زیادی بر بازارهای مرتبط و مشابه داشته باشد. الگوهای رفتاری که در حالت خرد و کلان باید بررسی شود تا بتوان نقشه ای مناسب برای بالا بردن بهره وری و توسعه صنایع کشور ایجاد نمود. . پس با ما در توسعه صنعت پایدار همراه باشید.

شاید بتوان گفت که نفت و گاز جزو حیاتی ترین منابع در کنار آب در ایران می باشد و از زمان کشف اولین چاه نفت تحولات بسیار زیادی بر روی تاریخ کشور گذاشته است. به لطف تکنولوژی و افراد متخصص استفاده از این منابع نسبت به گذشته تغییرات محسوسی را داشته است. استفاده از ابزار دقیق برای نظارت و کنترل یکی دیگر از موارد مهم بوده است که تحولی شگرف را در نوبه خود رغم زده است؛ در دهه اخیر تعداد زیادی پالایشگاه در کشور تاسیس شده است، پالایشگاه های جدید با استفاده از فناوری های نوین این مواد خام را به منابع اولیه با ارزش بسیاری از صنایع تبدیل می کنند از طرفی صنایع غذایی و نوشیدنی تحولات اساسی را به خود دیده است که تمام این موارد علاوه بر رفع نیاز داخلی توانسته ارزآوری مناسبی را برای کشور به ارمغان آورد.

از طرف دیگر مراقبت و نگهداری از این سرمایه های ملی برعهده کارشناسان متعهد است که با بررسی و کنترل به موقع از ضرر های آتی جلوگیری می کنند. در ادامه قصد داریم توضیحات کلیدی را در مورد یکی دیگر از قطعات صنعتی به نام دیافراگم سیل در اختیار شما همراهان همیشگی قرار دهیم از این قطعه در صنایع شیمیایی، غذایی، دارویی و سیال هیدرو کربن استفاده می شود

دیافراگم سیل

در بسیاری از سیستم های صنعتی فشار باید به صورت مداوم مانیتور و کنترل شود، که متداول ترین این تجهیزات می توان به گیج فشار و ترانسمیتر فشار اشاره کرد اگرچه در بسیاری از موارد این تجهیزات به صورت مستقیم نصب شده و در فرآیند قرار می گیرند اما در برخی موارد به سبب شرایط خاص محیطی و مواد مورد ارتباط نمی توان این تجهیزات را به تنهایی نصب کرد. به بیان ساده می توان گفت دیافراگم سیل به جهت جلوگیری از تماس مستقیم سیال های با خورندگی چسبندگی بالا با بخش اندازه گیر مورد استفاده می شود. به بیان دیگر می توان گفت دیافراگم سیل در یک سیستم دو وظیفه کلیدی دارد، ابتدا جداسازی ابزار اندازه گیری از محیط اندازه گیری و در کنار آن انتقال فشار به وسیله اندازه گیری؛ قسمتی از این وسیله که در فرآیند در تماس قرار دارد با یک دیافراگم انعطاف پذیر ایزوله شده .شکل ظاهری دیافراگم سیل به شکل هایIntegral  و  Flange type میباشد که در نوع اول به شکل قوطی و دیافراگم داخل آن و در نوع دوم به شکل فلنج که روی هم قرار گرفته اند و دیافراگم در وسط آن قرار گرفته است.

دیافراگم سیل

همچنین فضای میان دیافراگم و سنسور اندازه گیری با یک روغن پر شده است. در این فرآیند فشار از طریق الاستیک به مایع منتقل می شود و به واسطه مایع بر روی سنسور اندازه گیری فشارسنج منتقل می شود.

نکته دیگری که باید به آن دقت کرد در مورد دیافراگمی و دیافراگم سیل است؛ دیافراگمی ابزاری برای اندازه گیری فشار است و دیافراگم سیل تنها قطعه جانبی بوده که بر روی گیج فشار نصب می شود.پس می توان گفت اگر گیج فشار دیافراگمی دارید، گیج فشار اسمبل شده و دیافراگم سیل به شما تحویل داده شده است. اما اگر این دو وسیله را جداگانه تهیه کرده اید شما یک گیج فشار و یک دیافراگم سیل دارید.

 از جمله متغییر های مهمی که باید در زمان انتخاب دیافراگم سیل به آن توجه کرد می توان به سیال مورد نظر و درجه حرارت آن اشاره کرد، فشار جو و فشار سیال دیگر مواردی است که دارای اهمیت می باشند. از موارد پرکاربرد دیگر دیافراگم سیل در مورد سیالاتی است که ویژگی هایی همچون خورندگی، غلظت بالا و برودتی  را دارند.

از دیگر مزایای دیافراگم سیل قابلیت محافظت از دیگر ابزارها و وسایل اندازه گیری فشار در برابر شرایط نامناسب و آب بندی بالای آن می باشد و می توان گفت این نوع سنسورها، هیچگونه احتیاجی به آب بندی دیگری ندارند. بسیاری از دیافراگم ها از جنس غیر فلزی ساخته می شوند که در مقابل ضربه حساس می باشند به همین دلیل است که از دو دیافراگم استفاده می شود، دیافراگم اول که در تماس با سیال است معمولا از جنس مقاوم فولاد ضد زنگ می باشد و تحت فشار سیال جا به جا می شود بر سیال واسطه که تراکم ناپذیر و همچنین غیر خورنده است تاثیر خواهد داشت این سیال که معمولا روغن سیلیکون است به عنوان سیال انتقال دهنده عمل می کند و فشار را به دیافراگم دوم که در اکثر موارد غیر فلزی است منتقل می کند.

نصب دیافراگم ها به سبب شرایط خاصی مانند نصب شدن بین دو فلنج ، تعویض و کالبیره نمودن آنها معمولا مشکل می باشد و به جهت دارا بودن سطح اتکا بیشتر، نسبت به ارتعاشات محیط حساسیت کمتری دارند.

از معروف ترین دیافراگم ها سیل می توان به دیافراگم سیل کمپانی ویکا اشاره کرد این محصول که تولید کمپانی آلمانی ویکا است از دقیق ترین تجهیزات ابزار دقیق محسوب می شود، این کمپانی در بازار ایران بسیار شناخته شده است و از محصولات تولیدی دیگر آن می توان به گیج های فشار، تجهیزات جانبی فشار و … اشاره کرد. اتصالات دیافراگم سیل به شکل جوشی، پیچی و فلنجی صورت می گیردکه هر کدام مزایایی نسبت به دیگری دارد برای مثال جوش داده شده عمر طولانی و آب بندی دائمی را تضمین می کند.

در آخر باید گفت که انتخاب صحیح تمامی قطعات باید براساس نیاز و شرایط محیطی صورت گیرد به خصوص قطعاتی که می توانند تاثیرات زیادی را بر روی فرآیند و سیستم از نظر کنترل و بازخورد داشته باشند، گروه ما در توسعه صنعت پایدار همواره سعی دارد تا بهترین مشاوره را به مشتریان خود ارائه دهد و در انتخاب مناسب ترین گزینه ها در کنار آن ها باشد. بهترین محصولات را با کیفیت بالا از برترین برندهای دنیا همچون ایندومات، گیج دوایر، مدکو و ویکا و….را برای شما تهیه ودر اختیار شما قرار دهیم، رضایت مشتریان که سال ها در کنار آن بودیم و تلاش برای حفظ این اعتبار در کنار تجربه سال ها کار در این حوزه باعث اعتماد شرکت ها و کمپانی های بزرگ برای همکاری بوده است، که به آن افتخار داریم و در جهت حفظ آن میبالیم با ما تماس بگیرید.